Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. J. KOMPAŁŁY I W. LIPSKIEGO czy IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. FRYDERYKA CHOPINA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 24283)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. J. KOMPAŁŁY I W. LIPSKIEGO

📍 Ostrów Wielkopolski | Zdawalność: 99,2%

SZKOŁA B (RSPO: 24260)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. FRYDERYKA CHOPINA

📍 Ostrów Wielkopolski | Zdawalność: 95,0%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 48 43,4% 🏆 Me: 36% · σ: 21,5% · Mo: 33% 710 2 66 32,3% Me: 28% · σ: 15,8% · Mo: 22% 1139 4
chemia poziom rozszerzony (M) 8 14,9% Me: 12% · σ: 11,8% · Mo: -% 1119 4 20 34,3% 🏆 Me: 33% · σ: 16,2% · Mo: 15% 677 2
geografia poziom rozszerzony (M) 80 41,4% Me: 38,5% · σ: 21,3% · Mo: 22% 968 3 48 44,5% 🏆 Me: 44% · σ: 19,2% · Mo: 28% 829 2
historia poziom rozszerzony (M) 8 60,9% 🏆 Me: 55% · σ: 26,3% · Mo: 55% 248 1 14 37,2% Me: 36,5% · σ: 19,6% · Mo: 38% 894 6
język angielski poziom podstawowy (M) 258 89,3% 🏆 Me: 93% · σ: 12,9% · Mo: 93% 582 1 215 85,1% Me: 92% · σ: 17,1% · Mo: 98% 945 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 241 77,5% Me: 82% · σ: 18,4% · Mo: 95% 692 2 176 77,7% 🏆 Me: 83% · σ: 19,7% · Mo: 95% 682 1
język angielski ustny (M) 258 95,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 160 1 215 91,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 368 2
język polski poziom podstawowy (M) 260 68,2% 🏆 Me: 68% · σ: 14,9% · Mo: 62% 569 2 218 67,8% Me: 68% · σ: 15,5% · Mo: 58% 596 3
język polski poziom rozszerzony (M) 121 53,4% Me: 51% · σ: 28,6% · Mo: 43% 552 2 113 53,7% 🏆 Me: 51% · σ: 24,8% · Mo: 34% 538 1
język polski ustny (M) 260 80,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 584 3 218 80,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 662 4
matematyka poziom podstawowy (M) 260 75,3% 🏆 Me: 79% · σ: 19,3% · Mo: 100% 444 1 218 57,2% Me: 58% · σ: 19,5% · Mo: 58% 1510 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 185 33,1% 🏆 Me: 26% · σ: 26,9% · Mo: 2% 859 1 36 16,4% Me: 12% · σ: 16,0% · Mo: 4% 1598 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. J. KOMPAŁŁY I W. LIPSKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (99,2% vs 95,0%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. J. KOMPAŁŁY I W. LIPSKIEGO wypada lepiej w 8, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. FRYDERYKA CHOPINA w 4.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. J. KOMPAŁŁY I W. LIPSKIEGO IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. FRYDERYKA CHOPINA Różnica
historia 60,9% 37,2% 23,7 pkt proc.
chemia 14,9% 34,3% 19,4 pkt proc.
matematyka 75,3% 57,2% 18,1 pkt proc.
matematyka 33,1% 16,4% 16,8 pkt proc.
biologia 43,4% 32,3% 11,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 4,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 23,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 8 osób w szkole A i 14 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.