Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W DĄBROWIE GÓRNICZEJ vs I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WALERIANA ŁUKASIŃSKIEGO W DĄBROWIE GÓRNICZEJ. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 24218)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

📍 Dąbrowa Górnicza | Zdawalność: 99,4%

SZKOŁA B (RSPO: 24207)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WALERIANA ŁUKASIŃSKIEGO W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

📍 Dąbrowa Górnicza | Zdawalność: 98,5%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 60 59,1% 🏆 Me: 62% · σ: 17,3% · Mo: 62% 225 1 70 47,7% Me: 43% · σ: 20,0% · Mo: 23% 554 3
chemia poziom rozszerzony (M) 42 57,8% 🏆 Me: 62,5% · σ: 21,4% · Mo: 73% 146 1 36 40,9% Me: 38% · σ: 26,7% · Mo: 17% 486 4
fizyka poziom rozszerzony (M) 20 52,9% 🏆 Me: 56,5% · σ: 21,5% · Mo: 47% 236 1 11 26,2% Me: 28% · σ: 10,3% · Mo: -% 642 2
geografia poziom rozszerzony (M) 25 67,6% 🏆 Me: 68% · σ: 14,7% · Mo: 67% 154 1 27 53,5% Me: 53% · σ: 22,1% · Mo: 33% 491 2
historia poziom rozszerzony (M) 16 59% Me: 63% · σ: 19,8% · Mo: 58% 292 2 14 60% 🏆 Me: 64% · σ: 20,3% · Mo: 72% 271 1
język angielski poziom podstawowy (M) 165 92,2% 🏆 Me: 95% · σ: 9,4% · Mo: 98% 335 2 202 89,5% Me: 95% · σ: 12,9% · Mo: 98% 570 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 137 80,2% Me: 85% · σ: 15,1% · Mo: 88% 490 3 171 80,7% 🏆 Me: 87% · σ: 16,6% · Mo: 97% 451 2
język angielski ustny (M) 165 90,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 460 1 202 89,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 593 3
język polski poziom podstawowy (M) 165 64,1% 🏆 Me: 65% · σ: 13,0% · Mo: 58% 937 3 204 62,2% Me: 60% · σ: 15,0% · Mo: 52% 1145 4
język polski poziom rozszerzony (M) 43 52,5% Me: 49% · σ: 25,3% · Mo: 3% 589 2 63 53,7% 🏆 Me: 54% · σ: 26,1% · Mo: 54% 541 1
język polski ustny (M) 165 81,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 561 1 204 78,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 733 2
matematyka poziom podstawowy (M) 165 85,6% 🏆 Me: 90% · σ: 13,7% · Mo: 100% 121 1 204 71,2% Me: 72% · σ: 19,3% · Mo: 96% 655 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 70 64,0% 🏆 Me: 66% · σ: 19,0% · Mo: 56% 86 1 58 44,8% Me: 48% · σ: 23,8% · Mo: 54% 475 2
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 14 56,1% Me: 58% · σ: 20,7% · Mo: 68% 289 3 26 71,2% 🏆 Me: 76% · σ: 21,0% · Mo: 68% 89 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W DĄBROWIE GÓRNICZEJ ma wyższą zdawalność ogólną (99,4% vs 98,5%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W DĄBROWIE GÓRNICZEJ wypada lepiej w 10, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WALERIANA ŁUKASIŃSKIEGO W DĄBROWIE GÓRNICZEJ w 4.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W DĄBROWIE GÓRNICZEJ I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WALERIANA ŁUKASIŃSKIEGO W DĄBROWIE GÓRNICZEJ Różnica
fizyka 52,9% 26,2% 26,7 pkt proc.
matematyka 64,0% 44,8% 19,2 pkt proc.
chemia 57,8% 40,9% 16,9 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 56,1% 71,2% 15,0 pkt proc.
matematyka 85,6% 71,2% 14,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 26,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 20 osób w szkole A i 11 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.