Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 7 czy TECHNIKUM NR 4? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 8 | 39% Me: 42,5% · σ: 20,0% · Mo: -% | 1094 | 4 | 15 | 43,6% Me: 37% · σ: 20,7% · Mo: 28% | 867 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 49 | 86,4% Me: 92% · σ: 13,0% · Mo: 98% | 845 | 5 | 127 | 81,0% Me: 85% · σ: 14,5% · Mo: 92% | 1330 | 6 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 46 | 73,0% Me: 81% · σ: 20,5% · Mo: 85% | 1050 | 5 | 106 | 69,5% Me: 77% · σ: 22,9% · Mo: 85% | 1382 | 6 |
| język angielski ustny (M) | 49 | 91% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 438 | 4 | 126 | 80,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1515 | 7 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 49 | 58,5% Me: 60% · σ: 15,2% · Mo: 57% | 1574 | 8 | 128 | 59,1% Me: 59% · σ: 15,2% · Mo: 57% | 1500 | 7 |
| język polski ustny (M) | 49 | 68,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1846 | 3 | 127 | 50,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3917 | 12 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 49 | 50,0% Me: 48% · σ: 16,5% · Mo: 56% | 2140 | 6 | 128 | 53,1% Me: 52% · σ: 21,4% · Mo: 42% | 1850 | 5 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 5 | 8,8% Me: 6% · σ: 6,9% · Mo: 2% | 2042 | 6 | 28 | 26,3% Me: 21% · σ: 21,9% · Mo: 12% | 1111 | 4 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
TECHNIKUM NR 7 ma wyższą zdawalność ogólną (91,8% vs 84,3%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 7 wypada lepiej w 4, a TECHNIKUM NR 4 w 4.
| Przedmiot | TECHNIKUM NR 7 | TECHNIKUM NR 4 | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 68,6% | 50,5% | 18,2 pkt proc. |
| matematyka | 8,8% | 26,3% | 17,5 pkt proc. |
| język angielski | 91% | 80,5% | 10,5 pkt proc. |
| język angielski | 86,4% | 81,0% | 5,4 pkt proc. |
| geografia | 39% | 43,6% | 4,6 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 7,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 18,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 49 osób w szkole A i 127 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.