Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH W TARNOWSKICH GÓRACH vs II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 24200)

LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH W TARNOWSKICH GÓRACH

📍 Tarnowskie Góry | Zdawalność: 90,5%

SZKOŁA B (RSPO: 15815)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH

📍 Tarnowskie Góry | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 5 19,6% Me: 18% · σ: 6,8% · Mo: -% 1856 5 46 62,1% 🏆 Me: 65% · σ: 16,4% · Mo: 72% 166 1
język angielski poziom podstawowy (M) 21 91,3% Me: 95% · σ: 9,3% · Mo: 90% 407 3 159 96,0% 🏆 Me: 97% · σ: 3,7% · Mo: 97% 70 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 16 81,9% Me: 88% · σ: 15,8% · Mo: 88% 383 2 122 86,6% 🏆 Me: 90% · σ: 11,4% · Mo: 95% 184 1
język angielski ustny (M) 21 91,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 426 3 159 95,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 146 1
język polski poziom podstawowy (M) 21 68,8% 🏆 Me: 72% · σ: 12,7% · Mo: 80% 515 1 159 66,5% Me: 65% · σ: 12,9% · Mo: 63% 702 3
język polski ustny (M) 21 65,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2230 5 159 78,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 801 1
matematyka poziom podstawowy (M) 21 46,4% Me: 42% · σ: 20,9% · Mo: 20% 2498 10 159 85,6% 🏆 Me: 90% · σ: 13,7% · Mo: 98% 120 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 90,5%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH W TARNOWSKICH GÓRACH wypada lepiej w 1, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH w 6.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH W TARNOWSKICH GÓRACH II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W TARNOWSKICH GÓRACH Różnica
biologia 19,6% 62,1% 42,5 pkt proc.
matematyka 46,4% 85,6% 39,3 pkt proc.
język polski 65,3% 78,2% 12,9 pkt proc.
język angielski 81,9% 86,6% 4,7 pkt proc.
język angielski 91,3% 96,0% 4,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 9,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 42,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 46 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.