Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 1 W ZABRZU W CENTRUM EDUKACJI W ZABRZU czy TECHNIKUM NR 3 W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 IM. RTM. WITOLDA PILECKIEGO W ZABRZU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 24001)

TECHNIKUM NR 1 W ZABRZU W CENTRUM EDUKACJI W ZABRZU

📍 Zabrze | Zdawalność: 91,9%

SZKOŁA B (RSPO: 23990)

TECHNIKUM NR 3 W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 IM. RTM. WITOLDA PILECKIEGO W ZABRZU

📍 Zabrze | Zdawalność: 81,1%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 37 82,8% 🏆 Me: 88% · σ: 15,5% · Mo: 90% 1162 6 36 74,8% Me: 84% · σ: 24,2% · Mo: 95% 1962 11
język angielski poziom rozszerzony (M) 16 60,3% Me: 65% · σ: 25,5% · Mo: -% 2340 11 27 62,6% 🏆 Me: 70% · σ: 25,3% · Mo: 17% 2079 10
język angielski ustny (M) 37 76,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2088 11 35 82,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1339 6
język polski poziom podstawowy (M) 37 57,2% 🏆 Me: 57% · σ: 15,8% · Mo: 57% 1764 8 37 54,4% Me: 57% · σ: 9,9% · Mo: 57% 2117 11
język polski ustny (M) 37 51,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3853 17 37 70,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1583 3
matematyka poziom podstawowy (M) 37 67,5% 🏆 Me: 66% · σ: 21,1% · Mo: 52% 862 4 37 47,0% Me: 46% · σ: 17,1% · Mo: 44% 2425 10

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 1 W ZABRZU W CENTRUM EDUKACJI W ZABRZU ma wyższą zdawalność ogólną (91,9% vs 81,1%).

Spośród 6 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 W ZABRZU W CENTRUM EDUKACJI W ZABRZU wypada lepiej w 3, a TECHNIKUM NR 3 W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 IM. RTM. WITOLDA PILECKIEGO W ZABRZU w 3.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 1 W ZABRZU W CENTRUM EDUKACJI W ZABRZU TECHNIKUM NR 3 W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 IM. RTM. WITOLDA PILECKIEGO W ZABRZU Różnica
matematyka 67,5% 47,0% 20,4 pkt proc.
język polski 51,3% 70,8% 19,5 pkt proc.
język angielski 82,8% 74,8% 8,0 pkt proc.
język angielski 76,2% 82,2% 6,0 pkt proc.
język polski 57,2% 54,4% 2,8 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: matematyka poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 10,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 20,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 37 osób w szkole A i 37 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.