Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach VII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 10 IM. PROF. JANUSZA GROSZKOWSKIEGO W ZABRZU i I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W ZABRZU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.
📍 Zabrze | Zdawalność: 91,5%
📍 Zabrze | Zdawalność: 98,8%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 5 | 21,2% Me: 25% · σ: 7,7% · Mo: 28% | 1751 | 10 | 50 | 30,8% Me: 29% · σ: 12,7% · Mo: 17% | 1213 | 4 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 8 | 52,8% Me: 58% · σ: 18,7% · Mo: 68% | 519 | 1 | 38 | 46,8% Me: 43% · σ: 18,7% · Mo: 43% | 716 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 47 | 74,6% Me: 82% · σ: 20,8% · Mo: 85% | 1984 | 12 | 164 | 89,2% Me: 95% · σ: 14,2% · Mo: 97% | 595 | 3 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 42 | 53,5% Me: 59% · σ: 26,9% · Mo: 77% | 3041 | 15 | 155 | 75,3% Me: 82% · σ: 19,5% · Mo: 90% | 845 | 4 |
| język angielski ustny (M) | 47 | 67,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3155 | 15 | 164 | 87,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 818 | 4 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 47 | 63,2% Me: 67% · σ: 15,8% · Mo: 57% | 1042 | 4 | 166 | 66,5% Me: 67% · σ: 11,0% · Mo: 63% | 701 | 2 |
| język polski ustny (M) | 47 | 56,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3320 | 12 | 166 | 66,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2089 | 6 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 47 | 45,5% Me: 42% · σ: 15,1% · Mo: 38% | 2600 | 12 | 166 | 64,7% Me: 62% · σ: 19,7% · Mo: 54% | 1028 | 5 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W ZABRZU ma wyższą zdawalność ogólną (98,8% vs 91,5%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, VII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 10 IM. PROF. JANUSZA GROSZKOWSKIEGO W ZABRZU wypada lepiej w 1, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W ZABRZU w 7.
| Przedmiot | VII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 10 IM. PROF. JANUSZA GROSZKOWSKIEGO W ZABRZU | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W ZABRZU | Różnica |
|---|---|---|---|
| język angielski | 53,5% | 75,3% | 21,8 pkt proc. |
| język angielski | 67,9% | 87,0% | 19,2 pkt proc. |
| matematyka | 45,5% | 64,7% | 19,1 pkt proc. |
| język angielski | 74,6% | 89,2% | 14,6 pkt proc. |
| język polski | 56,7% | 66,5% | 9,9 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 7,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 21,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 42 osób w szkole A i 155 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.