Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — VII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 10 IM. PROF. JANUSZA GROSZKOWSKIEGO W ZABRZU czy III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Zabrze | Zdawalność: 91,5%
📍 Zabrze | Zdawalność: 99,0%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 5 | 21,2% Me: 25% · σ: 7,7% · Mo: 28% | 1751 | 10 | 60 | 51,4% Me: 50% · σ: 20,1% · Mo: 48% | 433 | 2 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 8 | 52,8% Me: 58% · σ: 18,7% · Mo: 68% | 519 | 1 | 58 | 50,9% Me: 48% · σ: 16,4% · Mo: 48% | 578 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 47 | 74,6% Me: 82% · σ: 20,8% · Mo: 85% | 1984 | 12 | 201 | 92,6% Me: 95% · σ: 8,5% · Mo: 97% | 309 | 1 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 42 | 53,5% Me: 59% · σ: 26,9% · Mo: 77% | 3041 | 15 | 112 | 76,5% Me: 80% · σ: 16,7% · Mo: 82% | 752 | 3 |
| język angielski ustny (M) | 47 | 67,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3155 | 15 | 201 | 95,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 128 | 1 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 47 | 63,2% Me: 67% · σ: 15,8% · Mo: 57% | 1042 | 4 | 208 | 68,2% Me: 68% · σ: 14,1% · Mo: 80% | 566 | 1 |
| język polski ustny (M) | 47 | 56,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3320 | 12 | 208 | 84,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 328 | 1 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 47 | 45,5% Me: 42% · σ: 15,1% · Mo: 38% | 2600 | 12 | 208 | 73,6% Me: 76% · σ: 18,6% · Mo: 76% | 517 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU ma wyższą zdawalność ogólną (99,0% vs 91,5%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, VII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 10 IM. PROF. JANUSZA GROSZKOWSKIEGO W ZABRZU wypada lepiej w 1, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU w 7.
| Przedmiot | VII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 10 IM. PROF. JANUSZA GROSZKOWSKIEGO W ZABRZU | III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU | Różnica |
|---|---|---|---|
| biologia | 21,2% | 51,4% | 30,2 pkt proc. |
| język polski | 56,7% | 84,8% | 28,1 pkt proc. |
| matematyka | 45,5% | 73,6% | 28,0 pkt proc. |
| język angielski | 67,9% | 95,8% | 27,9 pkt proc. |
| język angielski | 53,5% | 76,5% | 23,0 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 7,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 30,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 60 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.