Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 7 W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 10 IM. PROF. JANUSZA GROSZKOWSKIEGO W ZABRZU czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WOJCIECHA KILARA W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 5 W ZABRZU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Zabrze | Zdawalność: 97,1%
📍 Zabrze | Zdawalność: 88,6%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 68 | 87,9% Me: 93% · σ: 12,7% · Mo: 95% | 713 | 4 | 70 | 78% Me: 90% · σ: 25,0% · Mo: 97% | 1624 | 10 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 62 | 79,7% Me: 85% · σ: 18,9% · Mo: 92% | 516 | 1 | 31 | 66,5% Me: 70% · σ: 22,9% · Mo: 92% | 1696 | 6 |
| język angielski ustny (M) | 68 | 79,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1724 | 9 | 70 | 73,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2413 | 13 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 68 | 61,6% Me: 65% · σ: 14,6% · Mo: 62% | 1217 | 5 | 70 | 58,8% Me: 58% · σ: 17,4% · Mo: 52% | 1539 | 7 |
| język polski ustny (M) | 68 | 69,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1813 | 4 | 70 | 55,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3449 | 14 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 68 | 76,8% Me: 81% · σ: 18,7% · Mo: 80% | 389 | 1 | 70 | 55,0% Me: 52% · σ: 23,8% · Mo: 32% | 1662 | 8 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 16 | 51,8% Me: 53% · σ: 27,6% · Mo: 78% | 286 | 1 | 10 | 47,4% Me: 49% · σ: 22,5% · Mo: -% | 402 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
TECHNIKUM NR 7 W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 10 IM. PROF. JANUSZA GROSZKOWSKIEGO W ZABRZU ma wyższą zdawalność ogólną (97,1% vs 88,6%).
Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 7 W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 10 IM. PROF. JANUSZA GROSZKOWSKIEGO W ZABRZU wypada lepiej w 7, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WOJCIECHA KILARA W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 5 W ZABRZU w 0.
| Przedmiot | TECHNIKUM NR 7 W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 10 IM. PROF. JANUSZA GROSZKOWSKIEGO W ZABRZU | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WOJCIECHA KILARA W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 5 W ZABRZU | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 76,8% | 55,0% | 21,7 pkt proc. |
| język polski | 69,0% | 55,4% | 13,7 pkt proc. |
| język angielski | 79,7% | 66,5% | 13,3 pkt proc. |
| język angielski | 87,9% | 78% | 9,9 pkt proc. |
| język angielski | 79,1% | 73,5% | 5,5 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 8,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 21,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 68 osób w szkole A i 70 w szkole B.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.