Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU i I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W ZABRZU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 23975)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU

📍 Zabrze | Zdawalność: 99,0%

SZKOŁA B (RSPO: 29707)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W ZABRZU

📍 Zabrze | Zdawalność: 98,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 60 51,4% 🏆 Me: 50% · σ: 20,1% · Mo: 48% 433 2 50 30,8% Me: 29% · σ: 12,7% · Mo: 17% 1213 4
chemia poziom rozszerzony (M) 34 47,4% 🏆 Me: 44% · σ: 23,5% · Mo: 35% 321 2 16 14,4% Me: 10% · σ: 11,2% · Mo: 8% 1127 4
geografia poziom rozszerzony (M) 58 50,9% 🏆 Me: 48% · σ: 16,4% · Mo: 48% 578 2 38 46,8% Me: 43% · σ: 18,7% · Mo: 43% 716 3
historia poziom rozszerzony (M) 16 56,1% Me: 58,5% · σ: 21,0% · Mo: 45% 370 3 8 59,3% 🏆 Me: 70% · σ: 28,7% · Mo: -% 287 2
język angielski poziom podstawowy (M) 201 92,6% 🏆 Me: 95% · σ: 8,5% · Mo: 97% 309 1 164 89,2% Me: 95% · σ: 14,2% · Mo: 97% 595 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 112 76,5% 🏆 Me: 80% · σ: 16,7% · Mo: 82% 752 3 155 75,3% Me: 82% · σ: 19,5% · Mo: 90% 845 4
język angielski ustny (M) 201 95,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 128 1 164 87,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 818 4
język polski poziom podstawowy (M) 208 68,2% 🏆 Me: 68% · σ: 14,1% · Mo: 80% 566 1 166 66,5% Me: 67% · σ: 11,0% · Mo: 63% 701 2
język polski poziom rozszerzony (M) 40 60,8% 🏆 Me: 63% · σ: 22,7% · Mo: 63% 318 1 34 33,6% Me: 31% · σ: 19,1% · Mo: 3% 1391 4
język polski ustny (M) 208 84,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 328 1 166 66,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2089 6
matematyka poziom podstawowy (M) 208 73,6% 🏆 Me: 76% · σ: 18,6% · Mo: 76% 517 2 166 64,7% Me: 62% · σ: 19,7% · Mo: 54% 1028 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 71 42,3% 🏆 Me: 44% · σ: 24,8% · Mo: 62% 557 4 48 31,7% Me: 26% · σ: 22,7% · Mo: 8% 906 6
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 45 53,1% 🏆 Me: 58% · σ: 27,0% · Mo: 64% 327 1 14 49,9% Me: 51% · σ: 21,9% · Mo: 34% 374 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU ma wyższą zdawalność ogólną (99,0% vs 98,8%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU wypada lepiej w 12, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W ZABRZU w 1.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W ZABRZU Różnica
chemia 47,4% 14,4% 33,0 pkt proc.
język polski 60,8% 33,6% 27,2 pkt proc.
biologia 51,4% 30,8% 20,6 pkt proc.
język polski 84,8% 66,5% 18,3 pkt proc.
matematyka 42,3% 31,7% 10,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 33,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 34 osób w szkole A i 16 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.