Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU vs LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 18 W ZABRZU. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 23975)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU

📍 Zabrze | Zdawalność: 99,0%

SZKOŁA B (RSPO: 24014)

LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 18 W ZABRZU

📍 Zabrze | Zdawalność: 77,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 201 92,6% 🏆 Me: 95% · σ: 8,5% · Mo: 97% 309 1 26 78,7% Me: 86% · σ: 19,6% · Mo: 93% 1551 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 112 76,5% 🏆 Me: 80% · σ: 16,7% · Mo: 82% 752 3 26 65,2% Me: 77,5% · σ: 26,0% · Mo: 47% 1840 9
język angielski ustny (M) 201 95,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 128 1 26 87,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 752 3
język polski poziom podstawowy (M) 208 68,2% 🏆 Me: 68% · σ: 14,1% · Mo: 80% 566 1 27 55,4% Me: 57% · σ: 16,2% · Mo: 63% 1992 10
język polski ustny (M) 208 84,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 328 1 27 65,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2178 8
matematyka poziom podstawowy (M) 208 73,6% 🏆 Me: 76% · σ: 18,6% · Mo: 76% 517 2 27 46,4% Me: 46% · σ: 22,4% · Mo: 26% 2493 11

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU ma wyższą zdawalność ogólną (99,0% vs 77,8%).

Spośród 6 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU wypada lepiej w 6, a LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 18 W ZABRZU w 0.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 18 W ZABRZU Różnica
matematyka 73,6% 46,4% 27,1 pkt proc.
język polski 84,8% 65,9% 18,9 pkt proc.
język angielski 92,6% 78,7% 13,8 pkt proc.
język polski 68,2% 55,4% 12,8 pkt proc.
język angielski 76,5% 65,2% 11,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 21,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 27,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 208 osób w szkole A i 27 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.