Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU czy TECHNIKUM NR 3 W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 IM. RTM. WITOLDA PILECKIEGO W ZABRZU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Zabrze | Zdawalność: 99,0%
📍 Zabrze | Zdawalność: 81,1%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 201 | 92,6% Me: 95% · σ: 8,5% · Mo: 97% | 309 | 1 | 36 | 74,8% Me: 84% · σ: 24,2% · Mo: 95% | 1962 | 11 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 112 | 76,5% Me: 80% · σ: 16,7% · Mo: 82% | 752 | 3 | 27 | 62,6% Me: 70% · σ: 25,3% · Mo: 17% | 2079 | 10 |
| język angielski ustny (M) | 201 | 95,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 128 | 1 | 35 | 82,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1339 | 6 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 208 | 68,2% Me: 68% · σ: 14,1% · Mo: 80% | 566 | 1 | 37 | 54,4% Me: 57% · σ: 9,9% · Mo: 57% | 2117 | 11 |
| język polski ustny (M) | 208 | 84,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 328 | 1 | 37 | 70,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1583 | 3 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 208 | 73,6% Me: 76% · σ: 18,6% · Mo: 76% | 517 | 2 | 37 | 47,0% Me: 46% · σ: 17,1% · Mo: 44% | 2425 | 10 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU ma wyższą zdawalność ogólną (99,0% vs 81,1%).
Spośród 6 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU wypada lepiej w 6, a TECHNIKUM NR 3 W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 IM. RTM. WITOLDA PILECKIEGO W ZABRZU w 0.
| Przedmiot | III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU | TECHNIKUM NR 3 W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 IM. RTM. WITOLDA PILECKIEGO W ZABRZU | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 73,6% | 47,0% | 26,5 pkt proc. |
| język angielski | 92,6% | 74,8% | 17,8 pkt proc. |
| język polski | 84,8% | 70,8% | 14,0 pkt proc. |
| język angielski | 76,5% | 62,6% | 13,9 pkt proc. |
| język polski | 68,2% | 54,4% | 13,8 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 18,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 26,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 208 osób w szkole A i 37 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.