Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU vs II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WOJCIECHA KILARA W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 5 W ZABRZU. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 23975)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU

📍 Zabrze | Zdawalność: 99,0%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 60 51,4% 🏆 Me: 50% · σ: 20,1% · Mo: 48% 433 2 24 27,9% Me: 23% · σ: 19,9% · Mo: 28% 1349 6
geografia poziom rozszerzony (M) 58 50,9% 🏆 Me: 48% · σ: 16,4% · Mo: 48% 578 2 19 30,4% Me: 28% · σ: 19,9% · Mo: 10% 1721 5
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 86 72,9% 🏆 Me: 75% · σ: 13,6% · Mo: 83% 300 1 19 66,6% Me: 72% · σ: 16,1% · Mo: 78% 384 2
język angielski poziom podstawowy (M) 201 92,6% 🏆 Me: 95% · σ: 8,5% · Mo: 97% 309 1 70 78% Me: 90% · σ: 25,0% · Mo: 97% 1624 10
język angielski poziom rozszerzony (M) 112 76,5% 🏆 Me: 80% · σ: 16,7% · Mo: 82% 752 3 31 66,5% Me: 70% · σ: 22,9% · Mo: 92% 1696 6
język angielski ustny (M) 201 95,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 128 1 70 73,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2413 13
język polski poziom podstawowy (M) 208 68,2% 🏆 Me: 68% · σ: 14,1% · Mo: 80% 566 1 70 58,8% Me: 58% · σ: 17,4% · Mo: 52% 1539 7
język polski poziom rozszerzony (M) 40 60,8% 🏆 Me: 63% · σ: 22,7% · Mo: 63% 318 1 14 32% Me: 37% · σ: 29,7% · Mo: 0% 1458 5
język polski ustny (M) 208 84,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 328 1 70 55,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3449 14
matematyka poziom podstawowy (M) 208 73,6% 🏆 Me: 76% · σ: 18,6% · Mo: 76% 517 2 70 55,0% Me: 52% · σ: 23,8% · Mo: 32% 1662 8
matematyka poziom rozszerzony (M) 71 42,3% Me: 44% · σ: 24,8% · Mo: 62% 557 4 10 47,4% 🏆 Me: 49% · σ: 22,5% · Mo: -% 402 2
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 45 53,1% 🏆 Me: 58% · σ: 27,0% · Mo: 64% 327 1 5 25,2% Me: 30% · σ: 7,5% · Mo: 16% 829 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU ma wyższą zdawalność ogólną (99,0% vs 88,6%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU wypada lepiej w 11, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WOJCIECHA KILARA W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 5 W ZABRZU w 1.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WOJCIECHA KILARA W ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 5 W ZABRZU Różnica
język polski 84,8% 55,4% 29,4 pkt proc.
język polski 60,8% 32% 28,8 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 53,1% 25,2% 27,9 pkt proc.
biologia 51,4% 27,9% 23,5 pkt proc.
język angielski 95,8% 73,5% 22,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 10,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 29,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 208 osób w szkole A i 70 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.