Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA czy TECHNIKUM NR 4 PRZY ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Kędzierzyn-Koźle | Zdawalność: 96,8%
📍 Kędzierzyn-Koźle | Zdawalność: 88,0%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 69 | 37,1% Me: 36% · σ: 15,6% · Mo: 28% | 1215 | 4 | 9 | 52,8% Me: 55% · σ: 16,7% · Mo: -% | 518 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 182 | 84,9% Me: 90% · σ: 14,9% · Mo: 97% | 952 | 2 | 81 | 81,5% Me: 87% · σ: 16,2% · Mo: 90% | 1281 | 3 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 155 | 70,4% Me: 73% · σ: 21,2% · Mo: 92% | 1302 | 3 | 65 | 66,1% Me: 70% · σ: 23,5% · Mo: 73% | 1733 | 4 |
| język angielski ustny (M) | 182 | 84,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1066 | 2 | 80 | 83,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1254 | 4 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 188 | 64,2% Me: 65% · σ: 14,0% · Mo: 63% | 927 | 1 | 84 | 48,5% Me: 48% · σ: 14,7% · Mo: 43% | 2914 | 5 |
| język polski ustny (M) | 188 | 77,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 903 | 3 | 83 | 65,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2215 | 5 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 188 | 60,1% Me: 62% · σ: 21,4% · Mo: 84% | 1280 | 3 | 84 | 60,2% Me: 64% · σ: 23,0% · Mo: 66% | 1269 | 2 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 50 | 17,3% Me: 12% · σ: 16,5% · Mo: 2% | 1526 | 4 | 21 | 31,2% Me: 30% · σ: 18,5% · Mo: 42% | 923 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA ma wyższą zdawalność ogólną (96,8% vs 88,0%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA wypada lepiej w 5, a TECHNIKUM NR 4 PRZY ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH w 3.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA | TECHNIKUM NR 4 PRZY ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 64,2% | 48,5% | 15,8 pkt proc. |
| geografia | 37,1% | 52,8% | 15,7 pkt proc. |
| matematyka | 17,3% | 31,2% | 14,0 pkt proc. |
| język polski | 77,1% | 65,5% | 11,6 pkt proc. |
| język angielski | 70,4% | 66,1% | 4,2 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 8,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 15,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 188 osób w szkole A i 84 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.