Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA vs TECHNIKUM NR 1. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 23742)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA

📍 Kędzierzyn-Koźle | Zdawalność: 96,8%

SZKOŁA B (RSPO: 34789)

TECHNIKUM NR 1

📍 Kędzierzyn-Koźle | Zdawalność: 71,6%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 67 33,6% 🏆 Me: 30% · σ: 19,7% · Mo: 13% 1091 2 7 26,6% Me: 23% · σ: 20,4% · Mo: -% 1432 3
geografia poziom rozszerzony (M) 69 37,1% 🏆 Me: 36% · σ: 15,6% · Mo: 28% 1215 4 21 24,5% Me: 18% · σ: 13,5% · Mo: 15% 2303 5
język angielski poziom podstawowy (M) 182 84,9% 🏆 Me: 90% · σ: 14,9% · Mo: 97% 952 2 61 64,3% Me: 70% · σ: 24,3% · Mo: 42% 3110 7
język angielski poziom rozszerzony (M) 155 70,4% 🏆 Me: 73% · σ: 21,2% · Mo: 92% 1302 3 35 55,2% Me: 55% · σ: 29,1% · Mo: 7% 2874 6
język angielski ustny (M) 182 84,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1066 2 61 66,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3316 7
język niemiecki poziom podstawowy (M) 5 87% 🏆 Me: 98% · σ: 16,0% · Mo: 100% 47 1 13 68,5% Me: 65% · σ: 19,0% · Mo: -% 88 2
język niemiecki ustny (M) 5 88% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 30 1 13 68,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 88 2
język polski poziom podstawowy (M) 188 64,2% 🏆 Me: 65% · σ: 14,0% · Mo: 63% 927 1 74 50,1% Me: 50% · σ: 16,4% · Mo: 52% 2696 4
język polski poziom rozszerzony (M) 46 29,1% 🏆 Me: 24,5% · σ: 26,9% · Mo: 0% 1578 3 7 23,3% Me: 0% · σ: 30,8% · Mo: 0% 1790 4
język polski ustny (M) 188 77,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 903 3 74 70,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1624 4
matematyka poziom podstawowy (M) 188 60,1% 🏆 Me: 62% · σ: 21,4% · Mo: 84% 1280 3 74 41,1% Me: 35% · σ: 21,8% · Mo: 42% 3074 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 50 17,3% 🏆 Me: 12% · σ: 16,5% · Mo: 2% 1526 4 13 8,8% Me: 6% · σ: 8,9% · Mo: 0% 2045 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA ma wyższą zdawalność ogólną (96,8% vs 71,6%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA wypada lepiej w 12, a TECHNIKUM NR 1 w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA TECHNIKUM NR 1 Różnica
język angielski 84,9% 64,3% 20,6 pkt proc.
język niemiecki 88% 68,5% 19,5 pkt proc.
matematyka 60,1% 41,1% 19,0 pkt proc.
język niemiecki 87% 68,5% 18,5 pkt proc.
język angielski 84,7% 66,4% 18,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 25,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 20,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 182 osób w szkole A i 61 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.