Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.BOLESŁAWA CHROBREGO i X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.
📍 Bytom | Zdawalność: 99,5%
📍 Bytom | Zdawalność: 81,9%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 33 | 44,4% Me: 45% · σ: 21,5% · Mo: 45% | 676 | 3 | 8 | 12% Me: 10% · σ: 5,5% · Mo: 8% | 2339 | 8 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 44 | 64,4% Me: 67,5% · σ: 17,8% · Mo: 73% | 205 | 1 | 10 | 16,5% Me: 15% · σ: 10,9% · Mo: 10% | 2861 | 8 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 14 | 40,4% Me: 41% · σ: 11,2% · Mo: 32% | 805 | 2 | 5 | 25,6% Me: 25% · σ: 9,7% · Mo: -% | 1122 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 186 | 89,3% Me: 92% · σ: 11,5% · Mo: 97% | 587 | 2 | 71 | 76% Me: 81% · σ: 20,9% · Mo: 98% | 1835 | 8 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 171 | 77,9% Me: 82% · σ: 16,7% · Mo: 82% | 661 | 3 | 63 | 56,0% Me: 50% · σ: 28,1% · Mo: 88% | 2782 | 11 |
| język angielski ustny (M) | 186 | 85,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1012 | 3 | 71 | 72,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2560 | 9 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 186 | 71,4% Me: 73% · σ: 13,6% · Mo: 80% | 307 | 1 | 72 | 41,5% Me: 42% · σ: 13,4% · Mo: 42% | 3704 | 14 |
| język polski ustny (M) | 186 | 73,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1297 | 2 | 72 | 64,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2375 | 5 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 186 | 67,9% Me: 69% · σ: 18,7% · Mo: 74% | 838 | 5 | 72 | 48,4% Me: 43% · σ: 23,0% · Mo: 36% | 2292 | 7 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 56 | 36,5% Me: 32% · σ: 23,5% · Mo: 20% | 738 | 3 | 22 | 20,7% Me: 12% · σ: 22,5% · Mo: 2% | 1344 | 5 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.BOLESŁAWA CHROBREGO ma wyższą zdawalność ogólną (99,5% vs 81,9%).
Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.BOLESŁAWA CHROBREGO wypada lepiej w 10, a X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH w 0.
| Przedmiot | IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.BOLESŁAWA CHROBREGO | X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH | Różnica |
|---|---|---|---|
| geografia | 64,4% | 16,5% | 47,9 pkt proc. |
| biologia | 44,4% | 12% | 32,4 pkt proc. |
| język polski | 71,4% | 41,5% | 29,9 pkt proc. |
| język angielski | 77,9% | 56,0% | 21,9 pkt proc. |
| matematyka | 67,9% | 48,4% | 19,5 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 17,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „geografia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 47,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 44 osób w szkole A i 10 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.