Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.JANA SMOLENIA czy IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.BOLESŁAWA CHROBREGO? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 23621)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.JANA SMOLENIA

📍 Bytom | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 23623)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.BOLESŁAWA CHROBREGO

📍 Bytom | Zdawalność: 99,5%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 83 48,9% 🏆 Me: 47% · σ: 18,4% · Mo: 22% 510 1 33 44,4% Me: 45% · σ: 21,5% · Mo: 45% 676 3
chemia poziom rozszerzony (M) 58 36,1% Me: 35% · σ: 19,9% · Mo: 13% 625 2 22 43,7% 🏆 Me: 36,5% · σ: 29,8% · Mo: 12% 409 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 13 57,9% 🏆 Me: 57% · σ: 24,8% · Mo: 40% 162 1 5 32,6% Me: 17% · σ: 28,0% · Mo: -% 556 2
geografia poziom rozszerzony (M) 29 57,4% Me: 57% · σ: 15,2% · Mo: 48% 359 2 44 64,4% 🏆 Me: 67,5% · σ: 17,8% · Mo: 73% 205 1
historia poziom rozszerzony (M) 13 69,5% 🏆 Me: 75% · σ: 20,5% · Mo: 77% 103 1 14 40,4% Me: 41% · σ: 11,2% · Mo: 32% 805 2
język angielski poziom podstawowy (M) 186 88,4% Me: 93% · σ: 13,2% · Mo: 95% 669 4 186 89,3% 🏆 Me: 92% · σ: 11,5% · Mo: 97% 587 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 145 78,6% 🏆 Me: 83% · σ: 16,8% · Mo: 83% 609 2 171 77,9% Me: 82% · σ: 16,7% · Mo: 82% 661 3
język angielski ustny (M) 186 89,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 590 2 186 85,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1012 3
język polski poziom podstawowy (M) 187 71,4% Me: 72% · σ: 12,8% · Mo: 70% 309 2 186 71,4% 🏆 Me: 73% · σ: 13,6% · Mo: 80% 307 1
język polski poziom rozszerzony (M) 28 49,1% Me: 49% · σ: 17,9% · Mo: 49% 718 3 71 52,4% 🏆 Me: 58,5% · σ: 23,1% · Mo: 60% 590 2
język polski ustny (M) 187 64,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2396 6 186 73,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1297 2
matematyka poziom podstawowy (M) 187 71,6% 🏆 Me: 72% · σ: 19,1% · Mo: 64% 635 1 186 67,9% Me: 69% · σ: 18,7% · Mo: 74% 838 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 65 44,0% 🏆 Me: 46% · σ: 26,5% · Mo: 60% 506 1 56 36,5% Me: 32% · σ: 23,5% · Mo: 20% 738 3
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 9 68,2% 🏆 Me: 68% · σ: 14,4% · Mo: -% 121 1 6 38% Me: 32% · σ: 16,9% · Mo: -% 598 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.JANA SMOLENIA ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,5%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.JANA SMOLENIA wypada lepiej w 8, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.BOLESŁAWA CHROBREGO w 6.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.JANA SMOLENIA IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.BOLESŁAWA CHROBREGO Różnica
wiedza o społeczeństwie 68,2% 38% 30,2 pkt proc.
historia 69,5% 40,4% 29,1 pkt proc.
fizyka 57,9% 32,6% 25,3 pkt proc.
język polski 64,0% 73,2% 9,2 pkt proc.
chemia 36,1% 43,7% 7,7 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: informatyka poziom rozszerzony (M), język angielski poziom dwujęzyczny (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22)”: szkoła A ma wynik wyższy o 30,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 9 osób w szkole A i 6 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.