Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE czy BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA W BYTOWIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 169 | 87,0% Me: 93% · σ: 15,9% · Mo: 100% | 790 | 1 | 28 | 32,5% Me: 29% · σ: 21,2% · Mo: 30% | 4546 | 6 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 150 | 75,8% Me: 80% · σ: 20,0% · Mo: 98% | 802 | 1 | 5 | 29,2% Me: 17% · σ: 31,8% · Mo: -% | 4131 | 5 |
| język angielski ustny (M) | 168 | 79,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1697 | 1 | 27 | 38,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 4536 | 6 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 173 | 68,5% Me: 68% · σ: 16,1% · Mo: 67% | 543 | 1 | 28 | 24,9% Me: 22,5% · σ: 15,0% · Mo: 7% | 4472 | 6 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 37 | 32,4% Me: 31% · σ: 26,2% · Mo: 0% | 1442 | 1 | 10 | 0% Me: 0% · σ: 0% · Mo: 0% | 2325 | 3 |
| język polski ustny (M) | 172 | 69,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1744 | 1 | 27 | 35,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 4508 | 6 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 173 | 67,0% Me: 70% · σ: 23,2% · Mo: 82% | 883 | 1 | 27 | 19,9% Me: 18% · σ: 9,2% · Mo: 16% | 4410 | 6 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (94,2% vs 22,2%).
Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 7, a BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA W BYTOWIE w 0.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA W BYTOWIE | Różnica |
|---|---|---|---|
| język angielski | 87,0% | 32,5% | 54,5 pkt proc. |
| matematyka | 67,0% | 19,9% | 47,1 pkt proc. |
| język angielski | 75,8% | 29,2% | 46,6 pkt proc. |
| język polski | 68,5% | 24,9% | 43,6 pkt proc. |
| język angielski | 79,3% | 38,9% | 40,4 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 72,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 54,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 169 osób w szkole A i 28 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.