Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE i TECHNIKUM NR 2 — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 23586)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Bytów | Zdawalność: 94,2%

SZKOŁA B (RSPO: 23788)

TECHNIKUM NR 2

📍 Bytów | Zdawalność: 90%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 50 36,3% 🏆 Me: 33% · σ: 20,0% · Mo: 33% 977 1 23 16,1% Me: 15% · σ: 9,7% · Mo: 15% 2131 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 9 34,1% 🏆 Me: 42% · σ: 22,2% · Mo: 5% 528 1 9 10,2% Me: 7% · σ: 13,2% · Mo: 3% 833 2
geografia poziom rozszerzony (M) 64 33,9% 🏆 Me: 27,5% · σ: 17,1% · Mo: 25% 1427 1 45 26,8% Me: 25% · σ: 14,0% · Mo: 17% 2066 2
język angielski poziom podstawowy (M) 169 87,0% 🏆 Me: 93% · σ: 15,9% · Mo: 100% 790 1 118 71,4% Me: 80% · σ: 24,5% · Mo: 97% 2339 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 150 75,8% 🏆 Me: 80% · σ: 20,0% · Mo: 98% 802 1 80 65,4% Me: 70% · σ: 23,3% · Mo: 25% 1814 2
język angielski ustny (M) 168 79,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1697 1 118 68,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3118 3
język polski poziom podstawowy (M) 173 68,5% 🏆 Me: 68% · σ: 16,1% · Mo: 67% 543 1 120 53,5% Me: 55% · σ: 14,5% · Mo: 60% 2249 2
język polski poziom rozszerzony (M) 37 32,4% 🏆 Me: 31% · σ: 26,2% · Mo: 0% 1442 1 11 16,2% Me: 0% · σ: 25,2% · Mo: 0% 1986 2
język polski ustny (M) 172 69,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1744 1 120 65,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2172 2
matematyka poziom podstawowy (M) 173 67,0% 🏆 Me: 70% · σ: 23,2% · Mo: 82% 883 1 120 55,0% Me: 52% · σ: 21,3% · Mo: 32% 1663 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 78 26,1% 🏆 Me: 22% · σ: 20,5% · Mo: 8% 1118 1 26 12,5% Me: 5% · σ: 14,6% · Mo: 2% 1834 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (94,2% vs 90%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 11, a TECHNIKUM NR 2 w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE TECHNIKUM NR 2 Różnica
fizyka 34,1% 10,2% 23,9 pkt proc.
biologia 36,3% 16,1% 20,2 pkt proc.
język polski 32,4% 16,2% 16,3 pkt proc.
język angielski 87,0% 71,4% 15,7 pkt proc.
język polski 68,5% 53,5% 15,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 4,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 23,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 9 osób w szkole A i 9 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.