Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANII SEMPOŁOWSKIEJ W TARNOWSKICH GÓRACH czy LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH W TARNOWSKICH GÓRACH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Tarnowskie Góry | Zdawalność: 99,4%
📍 Tarnowskie Góry | Zdawalność: 90,5%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 42 | 50,0% Me: 46,5% · σ: 23,1% · Mo: 30% | 475 | 2 | 5 | 19,6% Me: 18% · σ: 6,8% · Mo: -% | 1856 | 5 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 172 | 92,3% Me: 95% · σ: 7,1% · Mo: 97% | 325 | 2 | 21 | 91,3% Me: 95% · σ: 9,3% · Mo: 90% | 407 | 3 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 106 | 76,3% Me: 78% · σ: 15,6% · Mo: 87% | 762 | 3 | 16 | 81,9% Me: 88% · σ: 15,8% · Mo: 88% | 383 | 2 |
| język angielski ustny (M) | 172 | 93,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 245 | 2 | 21 | 91,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 426 | 3 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 173 | 68,7% Me: 70% · σ: 12,6% · Mo: 73% | 525 | 2 | 21 | 68,8% Me: 72% · σ: 12,7% · Mo: 80% | 515 | 1 |
| język polski ustny (M) | 173 | 72,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1349 | 2 | 21 | 65,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2230 | 5 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 173 | 76,0% Me: 78% · σ: 18,1% · Mo: 82% | 421 | 2 | 21 | 46,4% Me: 42% · σ: 20,9% · Mo: 20% | 2498 | 10 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANII SEMPOŁOWSKIEJ W TARNOWSKICH GÓRACH ma wyższą zdawalność ogólną (99,4% vs 90,5%).
Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANII SEMPOŁOWSKIEJ W TARNOWSKICH GÓRACH wypada lepiej w 5, a LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH W TARNOWSKICH GÓRACH w 2.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANII SEMPOŁOWSKIEJ W TARNOWSKICH GÓRACH | LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH W TARNOWSKICH GÓRACH | Różnica |
|---|---|---|---|
| biologia | 50,0% | 19,6% | 30,4 pkt proc. |
| matematyka | 76,0% | 46,4% | 29,6 pkt proc. |
| język polski | 72,7% | 65,3% | 7,4 pkt proc. |
| język angielski | 76,3% | 81,9% | 5,6 pkt proc. |
| język angielski | 93,8% | 91,1% | 2,7 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 8,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 30,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 42 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.