Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO i I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. LEONA KRUCZKOWSKIEGO — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 23039)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

📍 Tychy | Zdawalność: 97,3%

SZKOŁA B (RSPO: 23037)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. LEONA KRUCZKOWSKIEGO

📍 Tychy | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 39 32% Me: 23% · σ: 20,1% · Mo: 13% 1150 4 69 58,5% 🏆 Me: 57,5% · σ: 18,8% · Mo: 55% 241 1
chemia poziom rozszerzony (M) 15 19,7% Me: 13% · σ: 19,7% · Mo: 3% 1023 4 37 49,3% 🏆 Me: 53% · σ: 24,5% · Mo: 62% 284 1
geografia poziom rozszerzony (M) 21 39,4% Me: 37% · σ: 14,4% · Mo: 30% 1073 4 15 59,9% 🏆 Me: 58% · σ: 19,1% · Mo: 50% 299 1
historia poziom rozszerzony (M) 8 51% Me: 47,5% · σ: 20,5% · Mo: -% 501 2 7 69,7% 🏆 Me: 67% · σ: 13,7% · Mo: 90% 100 1
język angielski poziom podstawowy (M) 145 83,8% Me: 90% · σ: 16,7% · Mo: 95% 1077 5 189 93,9% 🏆 Me: 95% · σ: 6,5% · Mo: 98% 218 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 120 69,7% Me: 75% · σ: 19,6% · Mo: 90% 1364 3 163 81,6% 🏆 Me: 85% · σ: 13,8% · Mo: 95% 403 1
język angielski ustny (M) 145 91,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 399 2 189 84,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1061 3
język polski poziom podstawowy (M) 146 59,8% Me: 60% · σ: 12,8% · Mo: 55% 1402 7 189 71,1% 🏆 Me: 72% · σ: 11,3% · Mo: 70% 329 1
język polski poziom rozszerzony (M) 28 33,4% Me: 28,5% · σ: 29,1% · Mo: 0% 1401 4 37 48,3% 🏆 Me: 51% · σ: 25,2% · Mo: 14% 756 1
język polski ustny (M) 146 71,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1536 11 189 87,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 170 1
matematyka poziom podstawowy (M) 146 52,0% Me: 52% · σ: 18,0% · Mo: 32% 1962 5 189 80,9% 🏆 Me: 86% · σ: 17,0% · Mo: 98% 236 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 13 12,8% Me: 8% · σ: 13,4% · Mo: 6% 1819 6 109 47,4% 🏆 Me: 48% · σ: 24,0% · Mo: 64% 401 1
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 8 41,2% Me: 40% · σ: 23,6% · Mo: -% 535 3 17 58,5% 🏆 Me: 56% · σ: 17,2% · Mo: 42% 246 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. LEONA KRUCZKOWSKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 97,3%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO wypada lepiej w 1, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. LEONA KRUCZKOWSKIEGO w 12.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. LEONA KRUCZKOWSKIEGO Różnica
matematyka 12,8% 47,4% 34,7 pkt proc.
chemia 19,7% 49,3% 29,6 pkt proc.
matematyka 52,0% 80,9% 28,9 pkt proc.
biologia 32% 58,5% 26,5 pkt proc.
geografia 39,4% 59,9% 20,5 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: fizyka poziom rozszerzony (M), język angielski poziom dwujęzyczny (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 2,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 34,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 13 osób w szkole A i 109 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.