Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PPŁK JÓZEFA MODRZEJEWSKIEGO W JAŚLE vs I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA STANISŁAWA LESZCZYŃSKIEGO W JAŚLE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 22917)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PPŁK JÓZEFA MODRZEJEWSKIEGO W JAŚLE

📍 Jasło | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 28625)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA STANISŁAWA LESZCZYŃSKIEGO W JAŚLE

📍 Jasło | Zdawalność: 98,2%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 37 41,8% Me: 43% · σ: 18,9% · Mo: 48% 765 2 33 61,8% 🏆 Me: 65% · σ: 18,5% · Mo: 40% 171 1
chemia poziom rozszerzony (M) 18 35,7% Me: 34,5% · σ: 16,8% · Mo: 10% 639 2 30 55,9% 🏆 Me: 56,5% · σ: 20,8% · Mo: 42% 173 1
geografia poziom rozszerzony (M) 44 47,1% Me: 41,5% · σ: 20,9% · Mo: 37% 708 3 36 55,2% 🏆 Me: 51,5% · σ: 17,8% · Mo: 45% 435 1
język angielski poziom podstawowy (M) 136 88,1% Me: 92% · σ: 10,9% · Mo: 95% 692 3 171 91,2% 🏆 Me: 95% · σ: 10,8% · Mo: 98% 423 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 127 74,0% Me: 75% · σ: 18,8% · Mo: 65% 965 3 152 80,9% 🏆 Me: 87% · σ: 16,8% · Mo: 95% 445 2
język angielski ustny (M) 136 97,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 71 2 171 89,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 578 4
język polski poziom podstawowy (M) 136 70,0% Me: 70% · σ: 12,6% · Mo: 63% 425 3 171 71,1% 🏆 Me: 72% · σ: 13,0% · Mo: 73% 326 2
język polski poziom rozszerzony (M) 43 51,2% Me: 51% · σ: 25,7% · Mo: 60% 632 2 39 52,8% 🏆 Me: 51% · σ: 23,1% · Mo: 51% 578 1
język polski ustny (M) 136 88,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 127 2 171 81,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 544 3
matematyka poziom podstawowy (M) 136 71,0% Me: 74% · σ: 19,0% · Mo: 92% 674 3 171 74,8% 🏆 Me: 80% · σ: 21,6% · Mo: 98% 471 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 47 44,9% Me: 44% · σ: 21,0% · Mo: 20% 472 3 67 54,9% 🏆 Me: 54% · σ: 24,4% · Mo: 50% 222 2
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 19 49,8% Me: 46% · σ: 19,1% · Mo: 34% 376 2 15 62,8% 🏆 Me: 66% · σ: 23,6% · Mo: 44% 175 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PPŁK JÓZEFA MODRZEJEWSKIEGO W JAŚLE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 98,2%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PPŁK JÓZEFA MODRZEJEWSKIEGO W JAŚLE wypada lepiej w 2, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA STANISŁAWA LESZCZYŃSKIEGO W JAŚLE w 10.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PPŁK JÓZEFA MODRZEJEWSKIEGO W JAŚLE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA STANISŁAWA LESZCZYŃSKIEGO W JAŚLE Różnica
chemia 35,7% 55,9% 20,3 pkt proc.
biologia 41,8% 61,8% 20,0 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 49,8% 62,8% 13,0 pkt proc.
matematyka 44,9% 54,9% 10,0 pkt proc.
geografia 47,1% 55,2% 8,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 20,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 18 osób w szkole A i 30 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.