Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HELENY MALCZEWSKIEJ W ZAWIERCIU i TECHNIKUM NR 4 — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 22830)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HELENY MALCZEWSKIEJ W ZAWIERCIU

📍 Zawiercie | Zdawalność: 99,5%

SZKOŁA B (RSPO: 26622)

TECHNIKUM NR 4

📍 Zawiercie | Zdawalność: 90,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
fizyka poziom rozszerzony (M) 16 41,9% 🏆 Me: 41% · σ: 22,4% · Mo: 22% 406 1 5 17% Me: 15% · σ: 7,2% · Mo: -% 745 3
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 8 68,2% Me: 74,5% · σ: 21,0% · Mo: -% 363 2 5 76,8% 🏆 Me: 78% · σ: 7,7% · Mo: -% 221 1
język angielski poziom podstawowy (M) 198 88,9% 🏆 Me: 93% · σ: 12,3% · Mo: 95% 616 1 84 77,7% Me: 87% · σ: 21,1% · Mo: 92% 1659 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 176 77,1% 🏆 Me: 82,5% · σ: 18,5% · Mo: 92% 712 1 66 64,4% Me: 72,5% · σ: 25,6% · Mo: 80% 1904 3
język angielski ustny (M) 198 91,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 357 1 83 79,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1611 4
język polski poziom podstawowy (M) 198 71,9% 🏆 Me: 73% · σ: 10,2% · Mo: 75% 275 2 84 52,2% Me: 52,5% · σ: 14,5% · Mo: 47% 2428 4
język polski poziom rozszerzony (M) 46 55,4% 🏆 Me: 63% · σ: 27,3% · Mo: 71% 473 1 9 26,7% Me: 20% · σ: 30,5% · Mo: 0% 1667 4
język polski ustny (M) 198 84,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 346 1 83 71,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1444 5
matematyka poziom podstawowy (M) 198 76,1% 🏆 Me: 80% · σ: 19,4% · Mo: 98% 416 1 84 56,3% Me: 56% · σ: 22,1% · Mo: 52% 1569 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 79 41,7% 🏆 Me: 42% · σ: 25,0% · Mo: 24% 572 1 29 13,9% Me: 8% · σ: 13,4% · Mo: 2% 1761 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HELENY MALCZEWSKIEJ W ZAWIERCIU ma wyższą zdawalność ogólną (99,5% vs 90,4%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HELENY MALCZEWSKIEJ W ZAWIERCIU wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM NR 4 w 1.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HELENY MALCZEWSKIEJ W ZAWIERCIU TECHNIKUM NR 4 Różnica
język polski 55,4% 26,7% 28,8 pkt proc.
matematyka 41,7% 13,9% 27,8 pkt proc.
fizyka 41,9% 17% 24,9 pkt proc.
matematyka 76,1% 56,3% 19,7 pkt proc.
język polski 71,9% 52,2% 19,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 9,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 28,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 46 osób w szkole A i 9 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.