Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. EMILII SCZANIECKIEJ i XI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 22521)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. EMILII SCZANIECKIEJ

📍 Łódź | Zdawalność: 98,3%

SZKOŁA B (RSPO: 267033)

XI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

📍 Łódź | Zdawalność: 99,0%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 44 64,9% 🏆 Me: 66,5% · σ: 16,3% · Mo: 75% 121 6 53 41,8% Me: 40% · σ: 15,8% · Mo: 40% 764 20
chemia poziom rozszerzony (M) 31 41,2% 🏆 Me: 42% · σ: 22,4% · Mo: 63% 477 13 39 35,5% Me: 37% · σ: 16,8% · Mo: 25% 642 18
fizyka poziom rozszerzony (M) 16 26,1% 🏆 Me: 17% · σ: 18,3% · Mo: 7% 644 16 5 22% Me: 18% · σ: 18,5% · Mo: -% 692 18
geografia poziom rozszerzony (M) 26 59,3% 🏆 Me: 63,5% · σ: 19,1% · Mo: 57% 311 9 55 47,8% Me: 45% · σ: 18,5% · Mo: 32% 680 21
historia poziom rozszerzony (M) 7 64,7% 🏆 Me: 58% · σ: 14,5% · Mo: -% 165 5 25 57,1% Me: 53% · σ: 21,6% · Mo: 45% 346 12
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 61 76,0% Me: 78% · σ: 11,0% · Mo: 82% 243 12 35 79,9% 🏆 Me: 83% · σ: 14,4% · Mo: 87% 154 9
język angielski poziom podstawowy (M) 117 96,1% 🏆 Me: 97% · σ: 4,2% · Mo: 97% 67 4 200 91,8% Me: 95% · σ: 9,2% · Mo: 97% 365 14
język angielski poziom rozszerzony (M) 56 83,1% 🏆 Me: 86% · σ: 12,8% · Mo: 97% 327 12 157 77,8% Me: 82% · σ: 15,4% · Mo: 90% 673 20
język angielski ustny (M) 117 87,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 742 21 200 88,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 627 14
język polski poziom podstawowy (M) 117 68,0% 🏆 Me: 68% · σ: 11,4% · Mo: 58% 574 19 204 62,1% Me: 62% · σ: 13,4% · Mo: 60% 1164 32
język polski poziom rozszerzony (M) 32 67,2% 🏆 Me: 78,5% · σ: 29,5% · Mo: 83% 177 9 43 64,0% Me: 69% · σ: 22,1% · Mo: 57% 236 12
język polski ustny (M) 117 84,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 360 4 204 62,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2593 52
matematyka poziom podstawowy (M) 117 73,3% 🏆 Me: 76% · σ: 18,0% · Mo: 76% 538 15 204 63,2% Me: 64% · σ: 18,5% · Mo: 68% 1106 27
matematyka poziom rozszerzony (M) 43 36,1% 🏆 Me: 32% · σ: 19,3% · Mo: 56% 749 21 66 23,7% Me: 18% · σ: 19,4% · Mo: 4% 1210 32
matematyka zestaw zadań w języku angielskim (M) 12 35% 🏆 Me: 36% · σ: 7,9% · Mo: 36% 39 2 11 26,2% Me: 24% · σ: 5,5% · Mo: 24% 47 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

XI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (99,0% vs 98,3%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. EMILII SCZANIECKIEJ wypada lepiej w 13, a XI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO w 2.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. EMILII SCZANIECKIEJ XI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO Różnica
biologia 64,9% 41,8% 23,1 pkt proc.
język polski 84,3% 62,6% 21,7 pkt proc.
matematyka 36,1% 23,7% 12,4 pkt proc.
geografia 59,3% 47,8% 11,4 pkt proc.
matematyka 73,3% 63,2% 10,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 23,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 44 osób w szkole A i 53 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.