Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI vs XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA PRUSA. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 22519)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI

📍 Łódź | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 25350)

XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA PRUSA

📍 Łódź | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 54 71,7% 🏆 Me: 75% · σ: 13,1% · Mo: 70% 41 4 33 64,8% Me: 63% · σ: 13,8% · Mo: 78% 123 7
chemia poziom rozszerzony (M) 35 69,2% 🏆 Me: 72% · σ: 16,9% · Mo: 85% 42 2 41 64,0% Me: 65% · σ: 16,3% · Mo: 73% 81 3
fizyka poziom rozszerzony (M) 26 78,7% 🏆 Me: 79% · σ: 12,5% · Mo: 57% 8 1 11 64,2% Me: 63% · σ: 14,2% · Mo: 63% 85 4
geografia poziom rozszerzony (M) 47 67,7% Me: 68% · σ: 12,5% · Mo: 63% 152 5 52 77,0% 🏆 Me: 78% · σ: 14,0% · Mo: 78% 41 2
historia poziom rozszerzony (M) 12 60,9% Me: 67,5% · σ: 17,5% · Mo: 78% 246 9 22 68,0% 🏆 Me: 70% · σ: 21,5% · Mo: 45% 120 3
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 22 85,6% Me: 87% · σ: 5,6% · Mo: 87% 45 4 9 89,6% 🏆 Me: 88% · σ: 3,4% · Mo: 88% 7 1
język angielski poziom podstawowy (M) 146 95,9% Me: 97% · σ: 4,4% · Mo: 98% 77 5 156 96,3% 🏆 Me: 97% · σ: 3,7% · Mo: 98% 55 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 113 89,6% 🏆 Me: 92% · σ: 9,7% · Mo: 95% 91 3 142 88,3% Me: 92% · σ: 10,0% · Mo: 95% 124 5
język angielski ustny (M) 146 93,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 241 7 156 94,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 165 4
język polski poziom podstawowy (M) 146 77,4% Me: 80% · σ: 12,1% · Mo: 88% 65 4 160 80,7% 🏆 Me: 82% · σ: 10,2% · Mo: 88% 18 1
język polski poziom rozszerzony (M) 31 65,8% Me: 71% · σ: 21,9% · Mo: 83% 198 10 72 73,1% 🏆 Me: 77% · σ: 21,9% · Mo: 60% 81 5
język polski ustny (M) 146 78,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 747 14 160 87,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 177 2
matematyka poziom podstawowy (M) 146 89,3% 🏆 Me: 92% · σ: 10,1% · Mo: 96% 64 4 160 83,1% Me: 86% · σ: 14,1% · Mo: 96% 168 7
matematyka poziom rozszerzony (M) 77 65,4% 🏆 Me: 70% · σ: 19,6% · Mo: 70% 76 3 92 55,4% Me: 57% · σ: 21,7% · Mo: 56% 214 8

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI wypada lepiej w 6, a XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA PRUSA w 8.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA PRUSA Różnica
fizyka 78,7% 64,2% 14,5 pkt proc.
matematyka 65,4% 55,4% 9,9 pkt proc.
geografia 67,7% 77,0% 9,3 pkt proc.
język polski 78,8% 87,5% 8,7 pkt proc.
język polski 65,8% 73,1% 7,2 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) .

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 14,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 26 osób w szkole A i 11 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.