Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: TECHNIKUM NR 2 W ZESPOLE SZKÓŁ EKONOMICZNYCH W NOWYM TARGU vs TECHNIKUM NR 1 W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH I PLACÓWEK IM. STANISŁAWA STASZICA W NOWYM TARGU. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 22045)

TECHNIKUM NR 2 W ZESPOLE SZKÓŁ EKONOMICZNYCH W NOWYM TARGU

📍 Nowy Targ | Zdawalność: 96,5%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 28 46,4% 🏆 Me: 46% · σ: 23,4% · Mo: 50% 735 2 17 30,9% Me: 28% · σ: 14,5% · Mo: 18% 1669 6
język angielski poziom podstawowy (M) 86 76,2% 🏆 Me: 84% · σ: 21,5% · Mo: 90% 1809 4 160 69,8% Me: 73% · σ: 21,9% · Mo: 87% 2523 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 64 67,5% 🏆 Me: 71% · σ: 22,5% · Mo: 42% 1589 3 89 61,1% Me: 63% · σ: 23,8% · Mo: 72% 2247 6
język angielski ustny (M) 86 80,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1511 4 157 73,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2389 5
język polski poziom podstawowy (M) 86 60,2% 🏆 Me: 62% · σ: 16,0% · Mo: 60% 1355 3 160 53,5% Me: 55% · σ: 16,6% · Mo: 40% 2251 6
język polski poziom rozszerzony (M) 12 36,2% 🏆 Me: 46% · σ: 27,2% · Mo: 0% 1281 3 10 21,2% Me: 0% · σ: 28,8% · Mo: 0% 1844 6
język polski ustny (M) 86 75,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1037 2 157 63,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2466 4
matematyka poziom podstawowy (M) 86 64,4% 🏆 Me: 64% · σ: 20,4% · Mo: 42% 1046 3 160 54,7% Me: 56% · σ: 21,9% · Mo: 56% 1688 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 9 31,6% 🏆 Me: 30% · σ: 14,1% · Mo: 30% 910 3 45 14,4% Me: 10% · σ: 15,5% · Mo: 0% 1733 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 2 W ZESPOLE SZKÓŁ EKONOMICZNYCH W NOWYM TARGU ma wyższą zdawalność ogólną (96,5% vs 85,9%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 2 W ZESPOLE SZKÓŁ EKONOMICZNYCH W NOWYM TARGU wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM NR 1 W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH I PLACÓWEK IM. STANISŁAWA STASZICA W NOWYM TARGU w 0.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 2 W ZESPOLE SZKÓŁ EKONOMICZNYCH W NOWYM TARGU TECHNIKUM NR 1 W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH I PLACÓWEK IM. STANISŁAWA STASZICA W NOWYM TARGU Różnica
matematyka 31,6% 14,4% 17,2 pkt proc.
geografia 46,4% 30,9% 15,5 pkt proc.
język polski 36,2% 21,2% 15,1 pkt proc.
język polski 75,7% 63,5% 12,2 pkt proc.
matematyka 64,4% 54,7% 9,6 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: chemia poziom rozszerzony (M), fizyka poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 10,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 17,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 9 osób w szkole A i 45 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.