Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 3 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 IM. WŁADYSŁAWA ORKANA W NOWYM TARGU czy TECHNIKUM NR 1 W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH I PLACÓWEK IM. STANISŁAWA STASZICA W NOWYM TARGU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Nowy Targ | Zdawalność: 95,8%
📍 Nowy Targ | Zdawalność: 85,9%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| fizyka poziom rozszerzony (M) | 5 | 16,4% Me: 10% · σ: 15,7% · Mo: 5% | 753 | 2 | 8 | 15,2% Me: 10% · σ: 12,2% · Mo: 8% | 777 | 3 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 21 | 27,5% Me: 25% · σ: 10,6% · Mo: 25% | 1982 | 7 | 17 | 30,9% Me: 28% · σ: 14,5% · Mo: 18% | 1669 | 6 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 96 | 84,1% Me: 90% · σ: 14,7% · Mo: 93% | 1041 | 3 | 160 | 69,8% Me: 73% · σ: 21,9% · Mo: 87% | 2523 | 5 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 89 | 67,0% Me: 73% · σ: 21,6% · Mo: 78% | 1646 | 4 | 89 | 61,1% Me: 63% · σ: 23,8% · Mo: 72% | 2247 | 6 |
| język angielski ustny (M) | 96 | 82,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1297 | 3 | 157 | 73,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2389 | 5 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 96 | 60,0% Me: 60% · σ: 13,4% · Mo: 57% | 1385 | 4 | 160 | 53,5% Me: 55% · σ: 16,6% · Mo: 40% | 2251 | 6 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 15 | 35,5% Me: 31% · σ: 21,3% · Mo: 23% | 1317 | 5 | 10 | 21,2% Me: 0% · σ: 28,8% · Mo: 0% | 1844 | 6 |
| język polski ustny (M) | 96 | 61,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2725 | 5 | 157 | 63,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2466 | 4 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 96 | 58,6% Me: 58% · σ: 19,8% · Mo: 38% | 1400 | 4 | 160 | 54,7% Me: 56% · σ: 21,9% · Mo: 56% | 1688 | 5 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 30 | 14,7% Me: 10% · σ: 17,8% · Mo: 14% | 1708 | 4 | 45 | 14,4% Me: 10% · σ: 15,5% · Mo: 0% | 1733 | 5 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
TECHNIKUM NR 3 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 IM. WŁADYSŁAWA ORKANA W NOWYM TARGU ma wyższą zdawalność ogólną (95,8% vs 85,9%).
Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 3 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 IM. WŁADYSŁAWA ORKANA W NOWYM TARGU wypada lepiej w 8, a TECHNIKUM NR 1 W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH I PLACÓWEK IM. STANISŁAWA STASZICA W NOWYM TARGU w 2.
| Przedmiot | TECHNIKUM NR 3 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 IM. WŁADYSŁAWA ORKANA W NOWYM TARGU | TECHNIKUM NR 1 W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH I PLACÓWEK IM. STANISŁAWA STASZICA W NOWYM TARGU | Różnica |
|---|---|---|---|
| język angielski | 84,1% | 69,8% | 14,4 pkt proc. |
| język polski | 35,5% | 21,2% | 14,3 pkt proc. |
| język angielski | 82,6% | 73,7% | 8,9 pkt proc. |
| język polski | 60,0% | 53,5% | 6,5 pkt proc. |
| język angielski | 67,0% | 61,1% | 5,8 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 9,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 14,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 96 osób w szkole A i 160 w szkole B.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.