Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ZESPOLE SZKÓŁ W RABCE- ZDROJU vs LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPECJALNE W RABCE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 21678)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ZESPOLE SZKÓŁ W RABCE- ZDROJU

📍 Rabka-Zdrój | Zdawalność: 98,9%

SZKOŁA B (RSPO: 48117)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPECJALNE W RABCE

📍 Rabka-Zdrój | Zdawalność: 73,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 23 68,0% 🏆 Me: 77% · σ: 20,1% · Mo: 78% 147 1 9 45,9% Me: 38% · σ: 21,4% · Mo: 30% 757 2
język angielski poziom podstawowy (M) 91 90,6% 🏆 Me: 93% · σ: 9,8% · Mo: 97% 475 1 15 67,7% Me: 87% · σ: 30,2% · Mo: 87% 2756 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 74 80,1% Me: 82% · σ: 15,7% · Mo: 97% 499 2 7 82,6% 🏆 Me: 88% · σ: 14,0% · Mo: -% 345 1
język angielski ustny (M) 91 82,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1265 2 15 81,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1386 3
język polski poziom podstawowy (M) 91 68,0% 🏆 Me: 70% · σ: 11,6% · Mo: 70% 581 1 15 58,3% Me: 62% · σ: 14,0% · Mo: -% 1603 4
język polski ustny (M) 91 88,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 137 1 15 71,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1552 3
matematyka poziom podstawowy (M) 91 74,3% 🏆 Me: 80% · σ: 19,4% · Mo: 86% 489 1 15 44,8% Me: 42% · σ: 17,5% · Mo: 24% 2675 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ZESPOLE SZKÓŁ W RABCE- ZDROJU ma wyższą zdawalność ogólną (98,9% vs 73,3%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ZESPOLE SZKÓŁ W RABCE- ZDROJU wypada lepiej w 6, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPECJALNE W RABCE w 1.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W ZESPOLE SZKÓŁ W RABCE- ZDROJU LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPECJALNE W RABCE Różnica
matematyka 74,3% 44,8% 29,5 pkt proc.
język angielski 90,6% 67,7% 22,8 pkt proc.
geografia 68,0% 45,9% 22,2 pkt proc.
język polski 88,6% 71,1% 17,6 pkt proc.
język polski 68,0% 58,3% 9,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 25,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 29,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 91 osób w szkole A i 15 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.