Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. STANISŁAWA KONARSKIEGO W OŚWIĘCIMIU czy TECHNIKUM NR 2 W OŚWIĘCIMIU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 21652)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. STANISŁAWA KONARSKIEGO W OŚWIĘCIMIU

📍 Oświęcim | Zdawalność: 99,6%

SZKOŁA B (RSPO: 89095)

TECHNIKUM NR 2 W OŚWIĘCIMIU

📍 Oświęcim | Zdawalność: 91,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 101 53,1% 🏆 Me: 55% · σ: 21,3% · Mo: 53% 376 1 7 18,3% Me: 13% · σ: 9,8% · Mo: 12% 1959 5
geografia poziom rozszerzony (M) 50 52,3% 🏆 Me: 53,5% · σ: 19,5% · Mo: 58% 532 1 8 29,5% Me: 26,5% · σ: 15,5% · Mo: -% 1791 7
język angielski poziom podstawowy (M) 244 91,4% 🏆 Me: 95% · σ: 10,8% · Mo: 98% 401 1 121 73,6% Me: 82% · σ: 22,9% · Mo: 95% 2108 6
język angielski poziom rozszerzony (M) 209 79,2% 🏆 Me: 85% · σ: 17,2% · Mo: 88% 566 1 79 58,7% Me: 67% · σ: 28,7% · Mo: 87% 2497 7
język angielski ustny (M) 244 95,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 131 1 121 74,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2322 5
język polski poziom podstawowy (M) 246 69,3% 🏆 Me: 70% · σ: 13,1% · Mo: 70% 475 1 121 49,9% Me: 48% · σ: 16,2% · Mo: 35% 2712 7
język polski poziom rozszerzony (M) 83 57,9% 🏆 Me: 63% · σ: 24,8% · Mo: 63% 405 1 8 19,2% Me: 11,5% · σ: 21,6% · Mo: 0% 1902 5
język polski ustny (M) 246 80,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 641 1 121 71,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1477 3
matematyka poziom podstawowy (M) 246 74,8% 🏆 Me: 80% · σ: 20,7% · Mo: 96% 470 1 121 58,8% Me: 58% · σ: 21,0% · Mo: 40% 1378 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 100 50,5% 🏆 Me: 52% · σ: 25,0% · Mo: 60% 322 1 37 18,4% Me: 10% · σ: 16,3% · Mo: 4% 1459 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. STANISŁAWA KONARSKIEGO W OŚWIĘCIMIU ma wyższą zdawalność ogólną (99,6% vs 91,7%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. STANISŁAWA KONARSKIEGO W OŚWIĘCIMIU wypada lepiej w 10, a TECHNIKUM NR 2 W OŚWIĘCIMIU w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. STANISŁAWA KONARSKIEGO W OŚWIĘCIMIU TECHNIKUM NR 2 W OŚWIĘCIMIU Różnica
język polski 57,9% 19,2% 38,6 pkt proc.
biologia 53,1% 18,3% 34,8 pkt proc.
matematyka 50,5% 18,4% 32,0 pkt proc.
geografia 52,3% 29,5% 22,8 pkt proc.
język angielski 95,7% 74,3% 21,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 7,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 38,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 83 osób w szkole A i 8 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.