Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: TECHNIKUM NR 2 vs II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 21507)

TECHNIKUM NR 2

📍 Łańcut | Zdawalność: 69,2%

SZKOŁA B (RSPO: 20387)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Łańcut | Zdawalność: 87,6%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 11 21,8% Me: 18% · σ: 6,8% · Mo: 17% 2532 3 69 37,0% 🏆 Me: 37% · σ: 17,7% · Mo: 22% 1217 2
język angielski poziom podstawowy (M) 52 55,3% Me: 54% · σ: 28,2% · Mo: 15% 3888 5 218 74,5% 🏆 Me: 82% · σ: 22,5% · Mo: 98% 1997 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 28 48,3% Me: 47% · σ: 27,9% · Mo: 53% 3467 5 149 61,8% 🏆 Me: 62% · σ: 22,6% · Mo: 80% 2159 2
język angielski ustny (M) 52 67,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3147 5 218 84,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1095 2
język polski poziom podstawowy (M) 52 59,6% 🏆 Me: 58% · σ: 14,8% · Mo: 55% 1430 2 218 53,8% Me: 53% · σ: 14,2% · Mo: 47% 2193 3
język polski poziom rozszerzony (M) 14 23% 🏆 Me: 27,5% · σ: 17,4% · Mo: 3% 1796 2 53 19,9% Me: 20% · σ: 19,0% · Mo: 3% 1886 3
język polski ustny (M) 52 73,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1296 3 218 74,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1156 2
matematyka poziom podstawowy (M) 52 45,7% Me: 47% · σ: 20,0% · Mo: 34% 2585 4 218 51,4% 🏆 Me: 48% · σ: 23,1% · Mo: 26% 2021 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 14 8,6% Me: 5% · σ: 13,2% · Mo: 0% 2055 3 51 27,8% 🏆 Me: 24% · σ: 22,2% · Mo: 8% 1051 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (87,6% vs 69,2%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 2 wypada lepiej w 2, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 7.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 2 II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Różnica
matematyka 8,6% 27,8% 19,3 pkt proc.
język angielski 55,3% 74,5% 19,2 pkt proc.
język angielski 67,9% 84,5% 16,6 pkt proc.
geografia 21,8% 37,0% 15,2 pkt proc.
język angielski 48,3% 61,8% 13,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 18,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 19,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 14 osób w szkole A i 51 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.