Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 2 czy TECHNIKUM NR 1? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 21507)

TECHNIKUM NR 2

📍 Łańcut | Zdawalność: 69,2%

SZKOŁA B (RSPO: 19510)

TECHNIKUM NR 1

📍 Łańcut | Zdawalność: 77,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 52 55,3% Me: 54% · σ: 28,2% · Mo: 15% 3888 5 44 70,8% 🏆 Me: 77,5% · σ: 23,3% · Mo: 93% 2416 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 28 48,3% Me: 47% · σ: 27,9% · Mo: 53% 3467 5 31 55,1% 🏆 Me: 58% · σ: 24,8% · Mo: 12% 2880 3
język angielski ustny (M) 52 67,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3147 5 44 77,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1870 3
język polski poziom podstawowy (M) 52 59,6% 🏆 Me: 58% · σ: 14,8% · Mo: 55% 1430 2 44 41,7% Me: 41,5% · σ: 15,8% · Mo: 43% 3689 4
język polski ustny (M) 52 73,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1296 3 44 63,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2408 4
matematyka poziom podstawowy (M) 52 45,7% 🏆 Me: 47% · σ: 20,0% · Mo: 34% 2585 4 44 43,4% Me: 39% · σ: 19,5% · Mo: 24% 2836 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 14 8,6% 🏆 Me: 5% · σ: 13,2% · Mo: 0% 2055 3 6 5,7% Me: 4% · σ: 5,8% · Mo: 4% 2217 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 1 ma wyższą zdawalność ogólną (77,3% vs 69,2%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 2 wypada lepiej w 4, a TECHNIKUM NR 1 w 3.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 2 TECHNIKUM NR 1 Różnica
język polski 59,6% 41,7% 17,9 pkt proc.
język angielski 55,3% 70,8% 15,5 pkt proc.
język angielski 67,9% 77,8% 9,9 pkt proc.
język polski 73,2% 63,9% 9,3 pkt proc.
język angielski 48,3% 55,1% 6,7 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: geografia poziom rozszerzony (M), język polski poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 8,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 17,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 52 osób w szkole A i 44 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.