Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OLKUSZU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W OLKUSZU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA B (RSPO: 10740)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W OLKUSZU

📍 Olkusz | Zdawalność: 99,0%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 5 31% Me: 27% · σ: 9,1% · Mo: -% 1198 3 78 53,9% 🏆 Me: 57% · σ: 18,7% · Mo: 73% 348 1
geografia poziom rozszerzony (M) 12 55% 🏆 Me: 56% · σ: 14,3% · Mo: -% 441 1 10 51,8% Me: 53,5% · σ: 18,3% · Mo: 57% 547 2
język angielski poziom podstawowy (M) 17 63,6% Me: 62% · σ: 12,4% · Mo: 62% 3181 7 195 90,4% 🏆 Me: 95% · σ: 12,2% · Mo: 97% 493 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 9 55,1% Me: 50% · σ: 13,4% · Mo: 47% 2878 7 166 79,5% 🏆 Me: 83% · σ: 16,8% · Mo: 88% 543 1
język angielski ustny (M) 17 69,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2965 5 194 83,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1145 1
język polski poziom podstawowy (M) 17 31,4% Me: 35% · σ: 14,2% · Mo: 38% 4281 7 198 64,8% 🏆 Me: 65% · σ: 14,5% · Mo: 58% 865 1
język polski ustny (M) 17 55,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3398 7 197 77,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 825 1
matematyka poziom podstawowy (M) 17 52,7% Me: 50% · σ: 10,4% · Mo: 50% 1878 5 198 76,2% 🏆 Me: 82% · σ: 19,8% · Mo: 94% 407 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OLKUSZU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,0%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OLKUSZU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH wypada lepiej w 1, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W OLKUSZU w 7.

Największe różnice

Przedmiot NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OLKUSZU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W OLKUSZU Różnica
język polski 31,4% 64,8% 33,5 pkt proc.
język angielski 63,6% 90,4% 26,8 pkt proc.
język angielski 55,1% 79,5% 24,4 pkt proc.
matematyka 52,7% 76,2% 23,5 pkt proc.
biologia 31% 53,9% 22,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 33,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 17 osób w szkole A i 198 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.