Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. EMILII PLATER W SOSNOWCU czy TECHNIKUM NR 8 IM. TADEUSZA HEFTMANA W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH I INFORMATYCZNYCH W SOSNOWCU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 20508)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. EMILII PLATER W SOSNOWCU

📍 Sosnowiec | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 67 55,6% 🏆 Me: 58% · σ: 18,0% · Mo: 48% 297 2 7 34% Me: 28% · σ: 20,4% · Mo: -% 1073 6
fizyka poziom rozszerzony (M) 8 54,8% 🏆 Me: 48,5% · σ: 23,1% · Mo: 73% 205 2 9 15,5% Me: 5% · σ: 23,9% · Mo: 3% 773 4
geografia poziom rozszerzony (M) 60 64,5% 🏆 Me: 66% · σ: 17,6% · Mo: 73% 203 2 9 53,1% Me: 43,5% · σ: 21,6% · Mo: -% 502 3
język angielski poziom podstawowy (M) 211 91,2% 🏆 Me: 93% · σ: 9,4% · Mo: 98% 425 2 162 85,5% Me: 92% · σ: 15,0% · Mo: 95% 910 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 152 81,2% 🏆 Me: 85% · σ: 15,0% · Mo: 93% 422 2 141 73,2% Me: 80% · σ: 21,5% · Mo: 93% 1039 6
język angielski ustny (M) 211 87,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 729 3 162 82,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1318 4
język polski poziom podstawowy (M) 212 66,3% 🏆 Me: 65% · σ: 11,8% · Mo: 62% 723 5 162 57,7% Me: 57% · σ: 14,4% · Mo: 50% 1677 9
język polski ustny (M) 212 90,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 74 1 162 82,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 438 2
matematyka poziom podstawowy (M) 212 70,1% 🏆 Me: 72% · σ: 18,8% · Mo: 74% 715 2 162 66,5% Me: 66% · σ: 22,5% · Mo: 96% 914 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 52 44,8% 🏆 Me: 49% · σ: 25,8% · Mo: 24% 476 2 84 30,0% Me: 24% · σ: 22,8% · Mo: 0% 968 6

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. EMILII PLATER W SOSNOWCU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 95,1%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. EMILII PLATER W SOSNOWCU wypada lepiej w 10, a TECHNIKUM NR 8 IM. TADEUSZA HEFTMANA W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH I INFORMATYCZNYCH W SOSNOWCU w 0.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. EMILII PLATER W SOSNOWCU TECHNIKUM NR 8 IM. TADEUSZA HEFTMANA W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH I INFORMATYCZNYCH W SOSNOWCU Różnica
fizyka 54,8% 15,5% 39,2 pkt proc.
biologia 55,6% 34% 21,6 pkt proc.
matematyka 44,8% 30,0% 14,7 pkt proc.
geografia 64,5% 53,1% 11,4 pkt proc.
język polski 66,3% 57,7% 8,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 4,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 39,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 8 osób w szkole A i 9 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.