Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W KRAKOWIE i V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. AUGUSTA WITKOWSKIEGO W KRAKOWIE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 20413)

VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W KRAKOWIE

📍 Kraków | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 4735)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. AUGUSTA WITKOWSKIEGO W KRAKOWIE

📍 Kraków | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 43 62,9% Me: 67% · σ: 15,9% · Mo: 60% 149 9 83 75,9% 🏆 Me: 78% · σ: 13,0% · Mo: 77% 20 2
chemia poziom rozszerzony (M) 37 57,7% Me: 63% · σ: 22,4% · Mo: 40% 150 6 90 69,8% 🏆 Me: 75% · σ: 20,0% · Mo: 87% 37 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 16 61,6% Me: 66,5% · σ: 23,1% · Mo: 85% 113 9 42 76,8% 🏆 Me: 80% · σ: 19,7% · Mo: 100% 13 1
geografia poziom rozszerzony (M) 47 75,6% Me: 80% · σ: 17,1% · Mo: 90% 51 4 9 78% 🏆 Me: 77% · σ: 12,6% · Mo: 77% 33 2
historia poziom rozszerzony (M) 37 77,0% Me: 80% · σ: 17,2% · Mo: 93% 36 7 52 80,4% 🏆 Me: 88% · σ: 20,1% · Mo: 100% 24 4
historia sztuki poziom rozszerzony (M) 15 72,5% 🏆 Me: 73% · σ: 13,8% · Mo: 80% 9 5 5 71,6% Me: 65% · σ: 15,6% · Mo: -% 12 6
informatyka poziom rozszerzony (M) 5 48,8% Me: 34% · σ: 27,4% · Mo: -% 141 12 37 79,2% 🏆 Me: 78% · σ: 19,7% · Mo: 100% 4 2
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 146 78,9% Me: 82% · σ: 10,7% · Mo: 75% 178 19 31 87,7% 🏆 Me: 90% · σ: 8,7% · Mo: 92% 18 1
język angielski poziom podstawowy (M) 219 96,9% 🏆 Me: 98% · σ: 4,1% · Mo: 100% 35 1 247 96,8% Me: 98% · σ: 4,3% · Mo: 98% 38 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 71 89,4% Me: 92% · σ: 8,1% · Mo: 95% 96 8 163 92,9% 🏆 Me: 95% · σ: 6,9% · Mo: 97% 22 1
język angielski ustny (M) 219 94,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 167 6 247 98,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 26 4
język niemiecki poziom rozszerzony (M) 7 90% Me: 95% · σ: 9,1% · Mo: 95% 7 2 9 92,3% 🏆 Me: 93% · σ: 4,0% · Mo: 95% 2 1
język polski poziom podstawowy (M) 227 78,0% Me: 78% · σ: 11,6% · Mo: 92% 55 4 252 79,0% 🏆 Me: 82% · σ: 11,4% · Mo: 82% 40 3
język polski poziom rozszerzony (M) 69 76,1% 🏆 Me: 80% · σ: 18,2% · Mo: 94% 50 3 43 70,5% Me: 71% · σ: 25,3% · Mo: 100% 118 8
język polski ustny (M) 227 90,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 77 5 252 82,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 437 16
matematyka poziom podstawowy (M) 227 87,0% Me: 92% · σ: 13,3% · Mo: 100% 95 11 252 93,8% 🏆 Me: 98% · σ: 8,4% · Mo: 100% 14 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 126 64,3% Me: 68% · σ: 22,0% · Mo: 80% 83 7 191 75,8% 🏆 Me: 78% · σ: 19,6% · Mo: 100% 10 2
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 33 82,1% Me: 84% · σ: 9,8% · Mo: 84% 13 2 21 83,3% 🏆 Me: 88% · σ: 13,1% · Mo: 88% 9 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 18 porównywalnych przedmiotów, VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W KRAKOWIE wypada lepiej w 4, a V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. AUGUSTA WITKOWSKIEGO W KRAKOWIE w 14.

Największe różnice

Przedmiot VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W KRAKOWIE V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. AUGUSTA WITKOWSKIEGO W KRAKOWIE Różnica
informatyka 48,8% 79,2% 30,4 pkt proc.
fizyka 61,6% 76,8% 15,2 pkt proc.
biologia 62,9% 75,9% 13,0 pkt proc.
chemia 57,7% 69,8% 12,1 pkt proc.
matematyka 64,3% 75,8% 11,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „informatyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 30,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 37 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.