Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W KRAKOWIE czy VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W KRAKOWIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Kraków | Zdawalność: 100%
📍 Kraków | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 43 | 62,9% Me: 67% · σ: 15,9% · Mo: 60% | 149 | 9 | 84 | 68,8% Me: 72% · σ: 15,7% · Mo: 67% | 65 | 4 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 37 | 57,7% Me: 63% · σ: 22,4% · Mo: 40% | 150 | 6 | 76 | 62,2% Me: 68% · σ: 22,4% · Mo: 83% | 98 | 5 |
| fizyka poziom rozszerzony (M) | 16 | 61,6% Me: 66,5% · σ: 23,1% · Mo: 85% | 113 | 9 | 37 | 64,1% Me: 71,5% · σ: 20,3% · Mo: 75% | 86 | 6 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 47 | 75,6% Me: 80% · σ: 17,1% · Mo: 90% | 51 | 4 | 26 | 72,0% Me: 73% · σ: 14,5% · Mo: 73% | 88 | 10 |
| informatyka poziom rozszerzony (M) | 5 | 48,8% Me: 34% · σ: 27,4% · Mo: -% | 141 | 12 | 31 | 62,8% Me: 66% · σ: 15,1% · Mo: 42% | 43 | 4 |
| język angielski poziom dwujęzyczny (M) | 146 | 78,9% Me: 82% · σ: 10,7% · Mo: 75% | 178 | 19 | 66 | 82,5% Me: 85% · σ: 8,9% · Mo: 87% | 99 | 11 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 219 | 96,9% Me: 98% · σ: 4,1% · Mo: 100% | 35 | 1 | 216 | 96,4% Me: 97,5% · σ: 4,6% · Mo: 98% | 50 | 3 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 71 | 89,4% Me: 92% · σ: 8,1% · Mo: 95% | 96 | 8 | 134 | 89,1% Me: 92% · σ: 9,5% · Mo: 97% | 103 | 9 |
| język angielski ustny (M) | 219 | 94,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 167 | 6 | 216 | 92,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 329 | 23 |
| język angielski ustny poziom dwujęzyczny (M) | 8 | 96,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 22 | 1 | 10 | 95,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 32 | 3 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 227 | 78,0% Me: 78% · σ: 11,6% · Mo: 92% | 55 | 4 | 217 | 75,5% Me: 77% · σ: 10,1% · Mo: 82% | 115 | 7 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 69 | 76,1% Me: 80% · σ: 18,2% · Mo: 94% | 50 | 3 | 18 | 57,8% Me: 57% · σ: 22,5% · Mo: 51% | 408 | 22 |
| język polski ustny (M) | 227 | 90,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 77 | 5 | 217 | 90,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 84 | 6 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 227 | 87,0% Me: 92% · σ: 13,3% · Mo: 100% | 95 | 11 | 217 | 91,2% Me: 94% · σ: 10,1% · Mo: 100% | 39 | 3 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 126 | 64,3% Me: 68% · σ: 22,0% · Mo: 80% | 83 | 7 | 171 | 63,6% Me: 66% · σ: 20,9% · Mo: 82% | 91 | 8 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 33 | 82,1% Me: 84% · σ: 9,8% · Mo: 84% | 13 | 2 | 11 | 79,3% Me: 82% · σ: 16,3% · Mo: 70% | 27 | 5 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).
Spośród 16 porównywalnych przedmiotów, VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W KRAKOWIE wypada lepiej w 10, a VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W KRAKOWIE w 6.
| Przedmiot | VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W KRAKOWIE | VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W KRAKOWIE | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 76,1% | 57,8% | 18,2 pkt proc. |
| informatyka | 48,8% | 62,8% | 14,0 pkt proc. |
| biologia | 62,9% | 68,8% | 5,9 pkt proc. |
| chemia | 57,7% | 62,2% | 4,5 pkt proc. |
| matematyka | 87,0% | 91,2% | 4,2 pkt proc. |
Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 18,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 69 osób w szkole A i 18 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.