Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE czy TECHNIKUM NR 3 IM. JANA INGLOTA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 218 | 74,5% Me: 82% · σ: 22,5% · Mo: 98% | 1997 | 2 | 29 | 56,3% Me: 57% · σ: 24,9% · Mo: 58% | 3815 | 4 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 149 | 61,8% Me: 62% · σ: 22,6% · Mo: 80% | 2159 | 2 | 10 | 46,3% Me: 55% · σ: 24,4% · Mo: 58% | 3611 | 6 |
| język angielski ustny (M) | 218 | 84,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1095 | 2 | 29 | 71,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2642 | 4 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 218 | 53,8% Me: 53% · σ: 14,2% · Mo: 47% | 2193 | 3 | 29 | 37,3% Me: 40% · σ: 17,1% · Mo: 52% | 3987 | 5 |
| język polski ustny (M) | 218 | 74,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1156 | 2 | 29 | 45,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 4230 | 7 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 218 | 51,4% Me: 48% · σ: 23,1% · Mo: 26% | 2021 | 2 | 29 | 46,3% Me: 44% · σ: 17,9% · Mo: 44% | 2506 | 3 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 51 | 27,8% Me: 24% · σ: 22,2% · Mo: 8% | 1051 | 2 | 8 | 2,2% Me: 0% · σ: 4,5% · Mo: 0% | 2370 | 5 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (87,6% vs 69,0%).
Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 7, a TECHNIKUM NR 3 IM. JANA INGLOTA w 0.
| Przedmiot | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | TECHNIKUM NR 3 IM. JANA INGLOTA | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 74,6% | 45,0% | 29,6 pkt proc. |
| matematyka | 27,8% | 2,2% | 25,6 pkt proc. |
| język angielski | 74,5% | 56,3% | 18,1 pkt proc. |
| język polski | 53,8% | 37,3% | 16,5 pkt proc. |
| język angielski | 61,8% | 46,3% | 15,5 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 18,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 29,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 218 osób w szkole A i 29 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.