Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE i TECHNIKUM NR 2 — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 69 | 37,0% Me: 37% · σ: 17,7% · Mo: 22% | 1217 | 2 | 11 | 21,8% Me: 18% · σ: 6,8% · Mo: 17% | 2532 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 218 | 74,5% Me: 82% · σ: 22,5% · Mo: 98% | 1997 | 2 | 52 | 55,3% Me: 54% · σ: 28,2% · Mo: 15% | 3888 | 5 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 149 | 61,8% Me: 62% · σ: 22,6% · Mo: 80% | 2159 | 2 | 28 | 48,3% Me: 47% · σ: 27,9% · Mo: 53% | 3467 | 5 |
| język angielski ustny (M) | 218 | 84,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1095 | 2 | 52 | 67,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3147 | 5 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 218 | 53,8% Me: 53% · σ: 14,2% · Mo: 47% | 2193 | 3 | 52 | 59,6% Me: 58% · σ: 14,8% · Mo: 55% | 1430 | 2 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 53 | 19,9% Me: 20% · σ: 19,0% · Mo: 3% | 1886 | 3 | 14 | 23% Me: 27,5% · σ: 17,4% · Mo: 3% | 1796 | 2 |
| język polski ustny (M) | 218 | 74,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1156 | 2 | 52 | 73,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1296 | 3 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 218 | 51,4% Me: 48% · σ: 23,1% · Mo: 26% | 2021 | 2 | 52 | 45,7% Me: 47% · σ: 20,0% · Mo: 34% | 2585 | 4 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 51 | 27,8% Me: 24% · σ: 22,2% · Mo: 8% | 1051 | 2 | 14 | 8,6% Me: 5% · σ: 13,2% · Mo: 0% | 2055 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (87,6% vs 69,2%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 7, a TECHNIKUM NR 2 w 2.
| Przedmiot | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | TECHNIKUM NR 2 | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 27,8% | 8,6% | 19,3 pkt proc. |
| język angielski | 74,5% | 55,3% | 19,2 pkt proc. |
| język angielski | 84,5% | 67,9% | 16,6 pkt proc. |
| geografia | 37,0% | 21,8% | 15,2 pkt proc. |
| język angielski | 61,8% | 48,3% | 13,5 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 18,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 19,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 51 osób w szkole A i 14 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.