Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE i III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 69 | 37,0% Me: 37% · σ: 17,7% · Mo: 22% | 1217 | 2 | 22 | 20,2% Me: 17,5% · σ: 11,5% · Mo: 12% | 2654 | 4 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 218 | 74,5% Me: 82% · σ: 22,5% · Mo: 98% | 1997 | 2 | 35 | 51,4% Me: 40% · σ: 29,9% · Mo: 65% | 4093 | 6 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 149 | 61,8% Me: 62% · σ: 22,6% · Mo: 80% | 2159 | 2 | 20 | 49,8% Me: 50% · σ: 25,5% · Mo: 38% | 3349 | 4 |
| język angielski ustny (M) | 218 | 84,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1095 | 2 | 33 | 64,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3559 | 6 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 218 | 53,8% Me: 53% · σ: 14,2% · Mo: 47% | 2193 | 3 | 35 | 33,5% Me: 30% · σ: 15,4% · Mo: 18% | 4196 | 7 |
| język polski ustny (M) | 218 | 74,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1156 | 2 | 33 | 57,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3260 | 5 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 218 | 51,4% Me: 48% · σ: 23,1% · Mo: 26% | 2021 | 2 | 35 | 33,6% Me: 26% · σ: 19,0% · Mo: 16% | 3692 | 6 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (87,6% vs 48,5%).
Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 7, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 0.
| Przedmiot | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | Różnica |
|---|---|---|---|
| język angielski | 74,5% | 51,4% | 23,1 pkt proc. |
| język polski | 53,8% | 33,5% | 20,4 pkt proc. |
| język angielski | 84,5% | 64,2% | 20,2 pkt proc. |
| matematyka | 51,4% | 33,6% | 17,8 pkt proc. |
| język polski | 74,6% | 57,3% | 17,3 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 39,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 23,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 218 osób w szkole A i 35 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.