Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE vs TECHNIKUM NR 1. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 20387)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Łańcut | Zdawalność: 87,6%

SZKOŁA B (RSPO: 19510)

TECHNIKUM NR 1

📍 Łańcut | Zdawalność: 77,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 218 74,5% 🏆 Me: 82% · σ: 22,5% · Mo: 98% 1997 2 44 70,8% Me: 77,5% · σ: 23,3% · Mo: 93% 2416 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 149 61,8% 🏆 Me: 62% · σ: 22,6% · Mo: 80% 2159 2 31 55,1% Me: 58% · σ: 24,8% · Mo: 12% 2880 3
język angielski ustny (M) 218 84,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1095 2 44 77,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1870 3
język polski poziom podstawowy (M) 218 53,8% 🏆 Me: 53% · σ: 14,2% · Mo: 47% 2193 3 44 41,7% Me: 41,5% · σ: 15,8% · Mo: 43% 3689 4
język polski ustny (M) 218 74,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1156 2 44 63,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2408 4
matematyka poziom podstawowy (M) 218 51,4% 🏆 Me: 48% · σ: 23,1% · Mo: 26% 2021 2 44 43,4% Me: 39% · σ: 19,5% · Mo: 24% 2836 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 51 27,8% 🏆 Me: 24% · σ: 22,2% · Mo: 8% 1051 2 6 5,7% Me: 4% · σ: 5,8% · Mo: 4% 2217 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (87,6% vs 77,3%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 7, a TECHNIKUM NR 1 w 0.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE TECHNIKUM NR 1 Różnica
matematyka 27,8% 5,7% 22,2 pkt proc.
język polski 53,8% 41,7% 12,1 pkt proc.
język polski 74,6% 63,9% 10,7 pkt proc.
matematyka 51,4% 43,4% 8,1 pkt proc.
język angielski 61,8% 55,1% 6,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 10,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 22,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 51 osób w szkole A i 6 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.