Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 2 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KNUROWIE W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH NR 2 W KNUROWIE, Z SIEDZIBĄ PRZY UL. SZPITALNEJ 29, 44-194 KNURÓW czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W KNUROWIE W ZESPOLE SZKÓŁ IM. IGNACEGO JANA PADEREWSKIEGO W KNUROWIE, Z SIEDZIBĄ PRZY UL. 1 GO MAJA 21, 44-190 KNURÓW? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 33 79,4% Me: 87% · σ: 19,6% · Mo: 92% 1484 3 96 84,1% 🏆 Me: 88% · σ: 14,5% · Mo: 97% 1052 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 22 67,4% Me: 75,5% · σ: 23,3% · Mo: 80% 1599 3 83 68,0% 🏆 Me: 72% · σ: 21,7% · Mo: 92% 1542 2
język angielski ustny (M) 33 84,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1094 1 96 83,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1164 2
język polski poziom podstawowy (M) 33 54,6% Me: 57% · σ: 12,2% · Mo: 58% 2084 4 96 65,3% 🏆 Me: 68% · σ: 12,7% · Mo: 68% 815 1
język polski ustny (M) 33 44,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 4269 5 96 73,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1284 1
matematyka poziom podstawowy (M) 33 43,1% Me: 38% · σ: 20,3% · Mo: 28% 2871 3 96 62,8% 🏆 Me: 61% · σ: 19,7% · Mo: 52% 1124 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W KNUROWIE W ZESPOLE SZKÓŁ IM. IGNACEGO JANA PADEREWSKIEGO W KNUROWIE, Z SIEDZIBĄ PRZY UL. 1 GO MAJA 21, 44-190 KNURÓW ma wyższą zdawalność ogólną (97,9% vs 81,8%).

Spośród 6 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 2 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KNUROWIE W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH NR 2 W KNUROWIE, Z SIEDZIBĄ PRZY UL. SZPITALNEJ 29, 44-194 KNURÓW wypada lepiej w 1, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W KNUROWIE W ZESPOLE SZKÓŁ IM. IGNACEGO JANA PADEREWSKIEGO W KNUROWIE, Z SIEDZIBĄ PRZY UL. 1 GO MAJA 21, 44-190 KNURÓW w 5.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 2 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KNUROWIE W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH NR 2 W KNUROWIE, Z SIEDZIBĄ PRZY UL. SZPITALNEJ 29, 44-194 KNURÓW I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W KNUROWIE W ZESPOLE SZKÓŁ IM. IGNACEGO JANA PADEREWSKIEGO W KNUROWIE, Z SIEDZIBĄ PRZY UL. 1 GO MAJA 21, 44-190 KNURÓW Różnica
język polski 44,2% 73,3% 29,1 pkt proc.
matematyka 43,1% 62,8% 19,7 pkt proc.
język polski 54,6% 65,3% 10,7 pkt proc.
język angielski 79,4% 84,1% 4,7 pkt proc.
język angielski 84,5% 83,8% 0,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 16,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 29,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 33 osób w szkole A i 96 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.