Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR I IM. STANISŁAWA STASZICA W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM i LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 19737)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR I IM. STANISŁAWA STASZICA W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM

📍 Ostrowiec Świętokrzyski | Zdawalność: 97,0%

SZKOŁA B (RSPO: 11064)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO

📍 Ostrowiec Świętokrzyski | Zdawalność: 88,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 44 47,5% Me: 49% · σ: 18,8% · Mo: 52% 561 6 9 53,7% 🏆 Me: 52% · σ: 8,1% · Mo: 47% 358 4
geografia poziom rozszerzony (M) 21 40,7% 🏆 Me: 38% · σ: 15,9% · Mo: 25% 1001 4 10 40,3% Me: 36,5% · σ: 18,0% · Mo: -% 1019 5
język angielski poziom podstawowy (M) 168 82,8% 🏆 Me: 90% · σ: 18,3% · Mo: 98% 1167 5 51 69,1% Me: 77% · σ: 24,0% · Mo: 92% 2588 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 141 71,4% 🏆 Me: 77% · σ: 21,2% · Mo: 92% 1189 6 36 70,3% Me: 78% · σ: 21,7% · Mo: 78% 1312 7
język angielski ustny (M) 168 84,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1107 4 50 64,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3550 10
język polski poziom podstawowy (M) 168 62,2% 🏆 Me: 62% · σ: 14,3% · Mo: 57% 1155 3 54 49,5% Me: 52% · σ: 19,1% · Mo: 40% 2763 8
język polski poziom rozszerzony (M) 84 57,4% 🏆 Me: 57% · σ: 18,4% · Mo: 43% 423 2 16 42,8% Me: 41,5% · σ: 25,0% · Mo: 29% 995 3
język polski ustny (M) 168 80,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 586 4 53 72,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1360 6
matematyka poziom podstawowy (M) 168 58,5% 🏆 Me: 56% · σ: 17,9% · Mo: 48% 1411 6 54 52,4% Me: 50% · σ: 20,7% · Mo: 48% 1917 8
matematyka poziom rozszerzony (M) 19 30,7% 🏆 Me: 30% · σ: 23,4% · Mo: 8% 938 3 9 15,3% Me: 14% · σ: 12,3% · Mo: 0% 1662 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR I IM. STANISŁAWA STASZICA W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM ma wyższą zdawalność ogólną (97,0% vs 88,7%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR I IM. STANISŁAWA STASZICA W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM wypada lepiej w 9, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO w 1.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR I IM. STANISŁAWA STASZICA W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO Różnica
język angielski 84,4% 64,3% 20,0 pkt proc.
matematyka 30,7% 15,3% 15,4 pkt proc.
język polski 57,4% 42,8% 14,5 pkt proc.
język angielski 82,8% 69,1% 13,7 pkt proc.
język polski 62,2% 49,5% 12,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 8,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 20,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 168 osób w szkole A i 50 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.