Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. KOMBATANTÓW ZIEMI LUBAŃSKIEJ W LUBANIU i TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. KOMBATANTÓW ZIEMI LUBAŃSKIEJ W LUBANIU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 12 15,1% Me: 11% · σ: 8,4% · Mo: 10% 2190 3 7 16,4% 🏆 Me: 17% · σ: 6,0% · Mo: 10% 2093 2
geografia poziom rozszerzony (M) 13 25,5% 🏆 Me: 25% · σ: 9,2% · Mo: 15% 2203 2 31 24,7% Me: 23% · σ: 11,7% · Mo: 15% 2286 3
język angielski poziom podstawowy (M) 30 68,5% 🏆 Me: 73% · σ: 24,0% · Mo: 93% 2661 3 73 66,9% Me: 77% · σ: 23,8% · Mo: 80% 2846 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 23 52,2% 🏆 Me: 42% · σ: 22,0% · Mo: 23% 3170 3 53 49,0% Me: 47% · σ: 25,1% · Mo: 17% 3419 4
język angielski ustny (M) 30 76,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2007 3 73 74,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2344 4
język polski poziom podstawowy (M) 31 45,5% Me: 50% · σ: 19,0% · Mo: 53% 3310 4 78 46,2% 🏆 Me: 47,5% · σ: 16,3% · Mo: 52% 3209 3
język polski ustny (M) 30 70,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1640 3 76 61,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2733 5
matematyka poziom podstawowy (M) 31 39,4% 🏆 Me: 36% · σ: 19,0% · Mo: 20% 3243 3 78 34,6% Me: 30% · σ: 19,7% · Mo: 16% 3629 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. KOMBATANTÓW ZIEMI LUBAŃSKIEJ W LUBANIU ma wyższą zdawalność ogólną (70% vs 64,5%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. KOMBATANTÓW ZIEMI LUBAŃSKIEJ W LUBANIU wypada lepiej w 6, a TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. KOMBATANTÓW ZIEMI LUBAŃSKIEJ W LUBANIU w 2.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. KOMBATANTÓW ZIEMI LUBAŃSKIEJ W LUBANIU TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. KOMBATANTÓW ZIEMI LUBAŃSKIEJ W LUBANIU Różnica
język polski 70,3% 61,6% 8,8 pkt proc.
matematyka 39,4% 34,6% 4,8 pkt proc.
język angielski 52,2% 49,0% 3,2 pkt proc.
język angielski 76,8% 74,2% 2,6 pkt proc.
język angielski 68,5% 66,9% 1,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 5,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 8,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 30 osób w szkole A i 76 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.