Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W ŁAŃCUCIE czy III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 19372)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W ŁAŃCUCIE

📍 Łańcut | Zdawalność: 99,4%

SZKOŁA B (RSPO: 20130)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Łańcut | Zdawalność: 48,5%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 29 47,5% 🏆 Me: 48% · σ: 17,3% · Mo: 30% 690 1 22 20,2% Me: 17,5% · σ: 11,5% · Mo: 12% 2654 4
język angielski poziom podstawowy (M) 172 87,4% 🏆 Me: 92% · σ: 14,3% · Mo: 97% 757 1 35 51,4% Me: 40% · σ: 29,9% · Mo: 65% 4093 6
język angielski poziom rozszerzony (M) 149 74,5% 🏆 Me: 80% · σ: 19,1% · Mo: 90% 931 1 20 49,8% Me: 50% · σ: 25,5% · Mo: 38% 3349 4
język angielski ustny (M) 172 89,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 604 1 33 64,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3559 6
język polski poziom podstawowy (M) 172 67,3% 🏆 Me: 69% · σ: 14,5% · Mo: 77% 629 1 35 33,5% Me: 30% · σ: 15,4% · Mo: 18% 4196 7
język polski ustny (M) 172 83,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 415 1 33 57,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3260 5
matematyka poziom podstawowy (M) 172 68,8% 🏆 Me: 72% · σ: 20,5% · Mo: 76% 785 1 35 33,6% Me: 26% · σ: 19,0% · Mo: 16% 3692 6

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W ŁAŃCUCIE ma wyższą zdawalność ogólną (99,4% vs 48,5%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W ŁAŃCUCIE wypada lepiej w 7, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W ŁAŃCUCIE III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Różnica
język angielski 87,4% 51,4% 36,0 pkt proc.
matematyka 68,8% 33,6% 35,2 pkt proc.
język polski 67,3% 33,5% 33,9 pkt proc.
geografia 47,5% 20,2% 27,3 pkt proc.
język polski 83,3% 57,3% 26,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 50,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 36,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 172 osób w szkole A i 35 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.