Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W LIMANOWEJ - IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO czy ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. J. PAWŁA II W LIMANOWEJ - TECHNIKUM? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 76 24,0% Me: 21% · σ: 13,3% · Mo: 12% 1595 3 5 25,8% 🏆 Me: 32% · σ: 7,9% · Mo: 32% 1482 2
geografia poziom rozszerzony (M) 20 22,9% 🏆 Me: 20% · σ: 10,5% · Mo: 17% 2448 3 15 12,3% Me: 13% · σ: 6,0% · Mo: 13% 2967 5
język angielski poziom podstawowy (M) 184 72,4% 🏆 Me: 78% · σ: 22,8% · Mo: 97% 2233 2 161 70,8% Me: 78% · σ: 24,4% · Mo: 97% 2415 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 156 58,5% Me: 58% · σ: 23,7% · Mo: 35% 2517 3 116 62,4% 🏆 Me: 65% · σ: 26,9% · Mo: 97% 2098 2
język angielski ustny (M) 183 83,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1160 2 161 77,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1875 3
język polski poziom podstawowy (M) 184 56,7% 🏆 Me: 57% · σ: 15,1% · Mo: 45% 1827 2 161 51,1% Me: 52% · σ: 16,4% · Mo: 55% 2554 5
język polski poziom rozszerzony (M) 84 36,0% 🏆 Me: 31% · σ: 28,0% · Mo: 0% 1291 3 9 31,4% Me: 20% · σ: 33,6% · Mo: 0% 1485 5
język polski ustny (M) 184 74,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1182 2 161 68,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1842 4
matematyka poziom podstawowy (M) 184 51,0% Me: 50% · σ: 21,8% · Mo: 52% 2056 3 161 58,3% 🏆 Me: 60% · σ: 22,8% · Mo: 82% 1432 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 33 23,2% 🏆 Me: 6% · σ: 29,0% · Mo: 2% 1233 2 88 13,8% Me: 6% · σ: 18,1% · Mo: 0% 1764 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W LIMANOWEJ - IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (87,5% vs 84,5%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W LIMANOWEJ - IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO wypada lepiej w 7, a ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. J. PAWŁA II W LIMANOWEJ - TECHNIKUM w 3.

Największe różnice

Przedmiot ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W LIMANOWEJ - IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. J. PAWŁA II W LIMANOWEJ - TECHNIKUM Różnica
geografia 22,9% 12,3% 10,7 pkt proc.
matematyka 23,2% 13,8% 9,4 pkt proc.
matematyka 51,0% 58,3% 7,3 pkt proc.
język angielski 83,8% 77,8% 6,0 pkt proc.
język polski 74,4% 68,7% 5,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 3,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „geografia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 10,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 20 osób w szkole A i 15 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.