Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA CZARNIECKIEGO W CHEŁMIE czy TECHNIKUM NR 2? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 18998)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA CZARNIECKIEGO W CHEŁMIE

📍 Chełm | Zdawalność: 99,3%

SZKOŁA B (RSPO: 29945)

TECHNIKUM NR 2

📍 Chełm | Zdawalność: 86,6%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
fizyka poziom rozszerzony (M) 15 34,6% 🏆 Me: 27,5% · σ: 20,6% · Mo: 27% 519 2 10 18,5% Me: 15% · σ: 13,3% · Mo: -% 732 3
geografia poziom rozszerzony (M) 42 66,0% 🏆 Me: 69% · σ: 14,6% · Mo: 77% 182 1 30 37,4% Me: 33% · σ: 15,4% · Mo: 32% 1193 4
język angielski poziom podstawowy (M) 146 90,8% 🏆 Me: 95% · σ: 10,9% · Mo: 95% 452 1 113 76,4% Me: 83% · σ: 20,5% · Mo: 78% 1784 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 116 79,9% 🏆 Me: 87% · σ: 17,6% · Mo: 95% 510 1 81 65,9% Me: 70% · σ: 24,0% · Mo: 85% 1765 5
język angielski ustny (M) 146 97,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 53 1 112 76,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1995 4
język polski poziom podstawowy (M) 149 64,0% 🏆 Me: 65% · σ: 13,3% · Mo: 58% 946 1 113 46,1% Me: 47% · σ: 18,2% · Mo: 57% 3223 5
język polski ustny (M) 149 97,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 9 1 112 67,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1961 10
matematyka poziom podstawowy (M) 149 78,6% 🏆 Me: 82% · σ: 16,4% · Mo: 92% 321 1 113 62,2% Me: 64% · σ: 23,2% · Mo: 28% 1152 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 75 46,8% 🏆 Me: 50% · σ: 23,5% · Mo: 60% 420 1 53 24,6% Me: 24% · σ: 20,9% · Mo: 0% 1176 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA CZARNIECKIEGO W CHEŁMIE ma wyższą zdawalność ogólną (99,3% vs 86,6%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA CZARNIECKIEGO W CHEŁMIE wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM NR 2 w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA CZARNIECKIEGO W CHEŁMIE TECHNIKUM NR 2 Różnica
język polski 97,2% 67,7% 29,5 pkt proc.
geografia 66,0% 37,4% 28,6 pkt proc.
matematyka 46,8% 24,6% 22,2 pkt proc.
język angielski 97,5% 76,9% 20,6 pkt proc.
język polski 64,0% 46,1% 17,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 12,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 29,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 149 osób w szkole A i 112 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.