Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W ZESPOLE SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH IM. ADAMA MICKIEWICZA W LUBANIU czy TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. KOMBATANTÓW ZIEMI LUBAŃSKIEJ W LUBANIU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 64 36,1% 🏆 Me: 32% · σ: 21,1% · Mo: 25% 985 1 7 16,4% Me: 17% · σ: 6,0% · Mo: 10% 2093 2
geografia poziom rozszerzony (M) 62 29,6% 🏆 Me: 26% · σ: 15,2% · Mo: 22% 1779 1 31 24,7% Me: 23% · σ: 11,7% · Mo: 15% 2286 3
język angielski poziom podstawowy (M) 221 83,5% 🏆 Me: 90% · σ: 17,6% · Mo: 97% 1093 1 73 66,9% Me: 77% · σ: 23,8% · Mo: 80% 2846 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 166 73,5% 🏆 Me: 78% · σ: 20,2% · Mo: 93% 1008 1 53 49,0% Me: 47% · σ: 25,1% · Mo: 17% 3419 4
język angielski ustny (M) 221 84,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1051 1 73 74,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2344 4
język niemiecki poziom podstawowy (M) 10 64,2% 🏆 Me: 61% · σ: 23,1% · Mo: 42% 91 1 5 42% Me: 48% · σ: 11,6% · Mo: 28% 128 2
język niemiecki ustny (M) 10 61,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 103 1 5 37,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 134 2
język polski poziom podstawowy (M) 232 53,7% 🏆 Me: 52% · σ: 16,9% · Mo: 48% 2214 2 78 46,2% Me: 47,5% · σ: 16,3% · Mo: 52% 3209 3
język polski poziom rozszerzony (M) 86 34,1% 🏆 Me: 31% · σ: 21,0% · Mo: 0% 1367 1 5 24% Me: 20% · σ: 22,6% · Mo: 0% 1759 2
język polski ustny (M) 232 86% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 246 1 76 61,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2733 5
matematyka poziom podstawowy (M) 232 59,1% 🏆 Me: 56% · σ: 24,2% · Mo: 42% 1351 2 78 34,6% Me: 30% · σ: 19,7% · Mo: 16% 3629 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 79 27,1% 🏆 Me: 22% · σ: 22,2% · Mo: 4% 1082 1 5 12% Me: 6% · σ: 12,5% · Mo: -% 1859 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W ZESPOLE SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH IM. ADAMA MICKIEWICZA W LUBANIU ma wyższą zdawalność ogólną (93,1% vs 64,5%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W ZESPOLE SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH IM. ADAMA MICKIEWICZA W LUBANIU wypada lepiej w 12, a TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. KOMBATANTÓW ZIEMI LUBAŃSKIEJ W LUBANIU w 0.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W ZESPOLE SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH IM. ADAMA MICKIEWICZA W LUBANIU TECHNIKUM W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. KOMBATANTÓW ZIEMI LUBAŃSKIEJ W LUBANIU Różnica
matematyka 59,1% 34,6% 24,5 pkt proc.
język angielski 73,5% 49,0% 24,5 pkt proc.
język polski 86% 61,6% 24,4 pkt proc.
język niemiecki 61,1% 37,4% 23,7 pkt proc.
język niemiecki 64,2% 42% 22,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 28,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 24,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 232 osób w szkole A i 78 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.