Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA DŁUGOSZA W NOWYM SĄCZU czy SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE "SPLOT" Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA KARSKIEGO W NOWYM SĄCZU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 18829)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA DŁUGOSZA W NOWYM SĄCZU

📍 Nowy Sącz | Zdawalność: 99,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 113 68,4% 🏆 Me: 72% · σ: 17,6% · Mo: 73% 71 2 15 53% Me: 58% · σ: 16,9% · Mo: 28% 380 3
chemia poziom rozszerzony (M) 100 61,4% 🏆 Me: 70% · σ: 24,1% · Mo: 70% 107 2 10 45,6% Me: 51% · σ: 27,3% · Mo: -% 369 4
geografia poziom rozszerzony (M) 42 53,5% Me: 52% · σ: 21,3% · Mo: 37% 492 5 10 62,3% 🏆 Me: 60% · σ: 16,6% · Mo: 60% 239 2
historia poziom rozszerzony (M) 49 72,7% Me: 77% · σ: 18,6% · Mo: 100% 65 2 5 78% 🏆 Me: 87% · σ: 19,2% · Mo: -% 31 1
język angielski poziom podstawowy (M) 296 93,2% 🏆 Me: 97% · σ: 9,2% · Mo: 98% 263 2 45 92,8% Me: 95% · σ: 7,6% · Mo: 97% 288 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 180 83,6% 🏆 Me: 88% · σ: 15,7% · Mo: 92% 300 3 41 82,4% Me: 88% · σ: 15,6% · Mo: 95% 360 4
język angielski ustny (M) 296 90,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 468 5 45 93,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 259 2
język polski poziom podstawowy (M) 297 76,9% 🏆 Me: 78% · σ: 13,1% · Mo: 87% 78 1 45 76,7% Me: 77% · σ: 11,7% · Mo: 67% 84 2
język polski poziom rozszerzony (M) 79 77,6% Me: 83% · σ: 18,6% · Mo: 97% 43 3 14 80,1% 🏆 Me: 77% · σ: 15,8% · Mo: 100% 25 2
język polski ustny (M) 297 91,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 62 4 45 93,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 38 3
matematyka poziom podstawowy (M) 297 80,8% 🏆 Me: 86% · σ: 17,2% · Mo: 98% 245 3 45 80,3% Me: 86% · σ: 17,7% · Mo: 100% 261 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 150 50,5% Me: 54% · σ: 23,9% · Mo: 66% 320 4 14 53,7% 🏆 Me: 53% · σ: 25,3% · Mo: 50% 241 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE "SPLOT" Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA KARSKIEGO W NOWYM SĄCZU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,7%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA DŁUGOSZA W NOWYM SĄCZU wypada lepiej w 6, a SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE "SPLOT" Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA KARSKIEGO W NOWYM SĄCZU w 6.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA DŁUGOSZA W NOWYM SĄCZU SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE "SPLOT" Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA KARSKIEGO W NOWYM SĄCZU Różnica
chemia 61,4% 45,6% 15,8 pkt proc.
biologia 68,4% 53% 15,4 pkt proc.
geografia 53,5% 62,3% 8,8 pkt proc.
historia 72,7% 78% 5,3 pkt proc.
matematyka 50,5% 53,7% 3,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 15,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 100 osób w szkole A i 10 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.