Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA DŁUGOSZA W NOWYM SĄCZU vs V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W NOWYM SĄCZU. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 18829)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA DŁUGOSZA W NOWYM SĄCZU

📍 Nowy Sącz | Zdawalność: 99,7%

SZKOŁA B (RSPO: 29444)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W NOWYM SĄCZU

📍 Nowy Sącz | Zdawalność: 98,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 113 68,4% 🏆 Me: 72% · σ: 17,6% · Mo: 73% 71 2 52 37,0% Me: 34% · σ: 17,5% · Mo: 25% 949 7
chemia poziom rozszerzony (M) 100 61,4% 🏆 Me: 70% · σ: 24,1% · Mo: 70% 107 2 17 21,1% Me: 15% · σ: 16,9% · Mo: 3% 998 8
geografia poziom rozszerzony (M) 42 53,5% 🏆 Me: 52% · σ: 21,3% · Mo: 37% 492 5 77 41,4% Me: 40% · σ: 16,9% · Mo: 45% 969 7
historia poziom rozszerzony (M) 49 72,7% 🏆 Me: 77% · σ: 18,6% · Mo: 100% 65 2 19 48,5% Me: 43% · σ: 19,3% · Mo: 35% 580 5
język angielski poziom podstawowy (M) 296 93,2% 🏆 Me: 97% · σ: 9,2% · Mo: 98% 263 2 177 85,1% Me: 90% · σ: 14,3% · Mo: 92% 942 9
język angielski poziom rozszerzony (M) 180 83,6% 🏆 Me: 88% · σ: 15,7% · Mo: 92% 300 3 135 69,9% Me: 73% · σ: 19,0% · Mo: 88% 1339 11
język angielski ustny (M) 296 90,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 468 5 177 85,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 999 10
język polski poziom podstawowy (M) 297 76,9% 🏆 Me: 78% · σ: 13,1% · Mo: 87% 78 1 177 68,8% Me: 70% · σ: 12,9% · Mo: 65% 511 7
język polski poziom rozszerzony (M) 79 77,6% 🏆 Me: 83% · σ: 18,6% · Mo: 97% 43 3 70 58,4% Me: 57% · σ: 22,4% · Mo: 43% 386 7
język polski ustny (M) 297 91,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 62 4 177 76,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 960 12
matematyka poziom podstawowy (M) 297 80,8% 🏆 Me: 86% · σ: 17,2% · Mo: 98% 245 3 177 63,1% Me: 64% · σ: 18,6% · Mo: 74% 1112 11
matematyka poziom rozszerzony (M) 150 50,5% 🏆 Me: 54% · σ: 23,9% · Mo: 66% 320 4 51 21,8% Me: 16% · σ: 16,9% · Mo: 6% 1295 10
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 7 65,1% 🏆 Me: 68% · σ: 19,5% · Mo: -% 140 1 14 40,9% Me: 41% · σ: 19,4% · Mo: 10% 542 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA DŁUGOSZA W NOWYM SĄCZU ma wyższą zdawalność ogólną (99,7% vs 98,9%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA DŁUGOSZA W NOWYM SĄCZU wypada lepiej w 13, a V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W NOWYM SĄCZU w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA DŁUGOSZA W NOWYM SĄCZU V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W NOWYM SĄCZU Różnica
chemia 61,4% 21,1% 40,3 pkt proc.
biologia 68,4% 37,0% 31,3 pkt proc.
matematyka 50,5% 21,8% 28,7 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 65,1% 40,9% 24,3 pkt proc.
historia 72,7% 48,5% 24,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 40,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 100 osób w szkole A i 17 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.