Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA DŁUGOSZA W NOWYM SĄCZU czy OGÓLNOKSZTAŁCĄCE LICEUM AKADEMICKIE JEZUITÓW W NOWYM SĄCZU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 18829)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA DŁUGOSZA W NOWYM SĄCZU

📍 Nowy Sącz | Zdawalność: 99,7%

SZKOŁA B (RSPO: 26624)

OGÓLNOKSZTAŁCĄCE LICEUM AKADEMICKIE JEZUITÓW W NOWYM SĄCZU

📍 Nowy Sącz | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 113 68,4% 🏆 Me: 72% · σ: 17,6% · Mo: 73% 71 2 31 52,6% Me: 53% · σ: 21,0% · Mo: 20% 390 4
chemia poziom rozszerzony (M) 100 61,4% 🏆 Me: 70% · σ: 24,1% · Mo: 70% 107 2 27 50,2% Me: 48% · σ: 22,3% · Mo: 37% 267 3
fizyka poziom rozszerzony (M) 19 34,5% 🏆 Me: 25% · σ: 26,3% · Mo: 13% 522 4 5 30,4% Me: 28% · σ: 21,0% · Mo: -% 580 5
geografia poziom rozszerzony (M) 42 53,5% Me: 52% · σ: 21,3% · Mo: 37% 492 5 10 56,2% 🏆 Me: 49% · σ: 20,6% · Mo: -% 398 4
historia poziom rozszerzony (M) 49 72,7% 🏆 Me: 77% · σ: 18,6% · Mo: 100% 65 2 14 60,1% Me: 65% · σ: 24,5% · Mo: 100% 269 4
język angielski poziom podstawowy (M) 296 93,2% 🏆 Me: 97% · σ: 9,2% · Mo: 98% 263 2 82 88,1% Me: 93% · σ: 13,5% · Mo: 95% 693 6
język angielski poziom rozszerzony (M) 180 83,6% 🏆 Me: 88% · σ: 15,7% · Mo: 92% 300 3 65 75,3% Me: 80% · σ: 20,1% · Mo: 97% 852 9
język angielski ustny (M) 296 90,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 468 5 82 85,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 988 9
język polski poziom podstawowy (M) 297 76,9% 🏆 Me: 78% · σ: 13,1% · Mo: 87% 78 1 83 74,6% Me: 73% · σ: 12,4% · Mo: 63% 152 4
język polski poziom rozszerzony (M) 79 77,6% 🏆 Me: 83% · σ: 18,6% · Mo: 97% 43 3 26 65,3% Me: 74% · σ: 21,3% · Mo: 80% 212 6
język polski ustny (M) 297 91,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 62 4 83 83,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 385 7
matematyka poziom podstawowy (M) 297 80,8% 🏆 Me: 86% · σ: 17,2% · Mo: 98% 245 3 83 70,2% Me: 70% · σ: 19,8% · Mo: 58% 708 8
matematyka poziom rozszerzony (M) 150 50,5% 🏆 Me: 54% · σ: 23,9% · Mo: 66% 320 4 31 46,6% Me: 42% · σ: 25,9% · Mo: 64% 424 6

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

OGÓLNOKSZTAŁCĄCE LICEUM AKADEMICKIE JEZUITÓW W NOWYM SĄCZU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,7%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA DŁUGOSZA W NOWYM SĄCZU wypada lepiej w 12, a OGÓLNOKSZTAŁCĄCE LICEUM AKADEMICKIE JEZUITÓW W NOWYM SĄCZU w 1.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA DŁUGOSZA W NOWYM SĄCZU OGÓLNOKSZTAŁCĄCE LICEUM AKADEMICKIE JEZUITÓW W NOWYM SĄCZU Różnica
biologia 68,4% 52,6% 15,8 pkt proc.
historia 72,7% 60,1% 12,6 pkt proc.
język polski 77,6% 65,3% 12,3 pkt proc.
chemia 61,4% 50,2% 11,2 pkt proc.
matematyka 80,8% 70,2% 10,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 15,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 113 osób w szkole A i 31 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.