Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA DŁUGOSZA W NOWYM SĄCZU czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII KONOPNICKIEJ W NOWYM SĄCZU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Nowy Sącz | Zdawalność: 99,7%
📍 Nowy Sącz | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 113 | 68,4% Me: 72% · σ: 17,6% · Mo: 73% | 71 | 2 | 70 | 52,3% Me: 53% · σ: 20,3% · Mo: 23% | 398 | 5 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 100 | 61,4% Me: 70% · σ: 24,1% · Mo: 70% | 107 | 2 | 43 | 44,2% Me: 43% · σ: 22,9% · Mo: 32% | 402 | 6 |
| fizyka poziom rozszerzony (M) | 19 | 34,5% Me: 25% · σ: 26,3% · Mo: 13% | 522 | 4 | 7 | 44,9% Me: 35% · σ: 23,8% · Mo: -% | 352 | 3 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 42 | 53,5% Me: 52% · σ: 21,3% · Mo: 37% | 492 | 5 | 41 | 63,5% Me: 65% · σ: 15,7% · Mo: 72% | 222 | 1 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 49 | 72,7% Me: 77% · σ: 18,6% · Mo: 100% | 65 | 2 | 14 | 41,4% Me: 35% · σ: 25,6% · Mo: 15% | 782 | 7 |
| historia sztuki poziom rozszerzony (M) | 12 | 67,8% Me: 75% · σ: 21,4% · Mo: 62% | 19 | 1 | 6 | 39,3% Me: 40% · σ: 13,3% · Mo: 33% | 141 | 4 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 296 | 93,2% Me: 97% · σ: 9,2% · Mo: 98% | 263 | 2 | 220 | 88,5% Me: 93% · σ: 13,9% · Mo: 98% | 654 | 5 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 180 | 83,6% Me: 88% · σ: 15,7% · Mo: 92% | 300 | 3 | 173 | 78,5% Me: 85% · σ: 17,6% · Mo: 90% | 620 | 7 |
| język angielski ustny (M) | 296 | 90,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 468 | 5 | 220 | 90,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 522 | 7 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 297 | 76,9% Me: 78% · σ: 13,1% · Mo: 87% | 78 | 1 | 220 | 75,1% Me: 77% · σ: 12,8% · Mo: 73% | 129 | 3 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 79 | 77,6% Me: 83% · σ: 18,6% · Mo: 97% | 43 | 3 | 66 | 73,6% Me: 78,5% · σ: 19,8% · Mo: 83% | 76 | 4 |
| język polski ustny (M) | 297 | 91,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 62 | 4 | 220 | 95,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 19 | 2 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 297 | 80,8% Me: 86% · σ: 17,2% · Mo: 98% | 245 | 3 | 220 | 80% Me: 84% · σ: 15,6% · Mo: 98% | 270 | 5 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 150 | 50,5% Me: 54% · σ: 23,9% · Mo: 66% | 320 | 4 | 93 | 50,5% Me: 50% · σ: 21,1% · Mo: 42% | 319 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII KONOPNICKIEJ W NOWYM SĄCZU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,7%).
Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA DŁUGOSZA W NOWYM SĄCZU wypada lepiej w 10, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII KONOPNICKIEJ W NOWYM SĄCZU w 3, przy 1 remisach.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA DŁUGOSZA W NOWYM SĄCZU | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII KONOPNICKIEJ W NOWYM SĄCZU | Różnica |
|---|---|---|---|
| historia | 72,7% | 41,4% | 31,3 pkt proc. |
| historia sztuki | 67,8% | 39,3% | 28,5 pkt proc. |
| chemia | 61,4% | 44,2% | 17,2 pkt proc. |
| biologia | 68,4% | 52,3% | 16,0 pkt proc. |
| fizyka | 34,5% | 44,9% | 10,4 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 31,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 49 osób w szkole A i 14 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.