Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W PILE vs II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W PILE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 18706)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W PILE

📍 Piła | Zdawalność: 95,8%

SZKOŁA B (RSPO: 56020)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W PILE

📍 Piła | Zdawalność: 99,1%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 97 48,8% Me: 50% · σ: 20,1% · Mo: 45% 511 4 67 54,0% 🏆 Me: 55% · σ: 16,6% · Mo: 58% 347 3
chemia poziom rozszerzony (M) 46 39,9% Me: 42,5% · σ: 22,5% · Mo: 12% 521 3 58 40,2% 🏆 Me: 42% · σ: 22,2% · Mo: 27% 510 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 8 46,4% Me: 53,5% · σ: 25,4% · Mo: -% 329 3 31 55,8% 🏆 Me: 62% · σ: 22,0% · Mo: 43% 191 1
geografia poziom rozszerzony (M) 54 50% 🏆 Me: 50% · σ: 20,9% · Mo: 50% 610 2 43 45,9% Me: 43% · σ: 22,1% · Mo: 25% 754 3
historia poziom rozszerzony (M) 22 41,5% Me: 41,5% · σ: 23,5% · Mo: 18% 781 2 24 49,0% 🏆 Me: 46,5% · σ: 21,0% · Mo: 22% 566 1
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 5 82,6% 🏆 Me: 82% · σ: 6,1% · Mo: -% 97 1 8 79,9% Me: 82,5% · σ: 7,8% · Mo: 87% 155 2
język angielski poziom podstawowy (M) 284 89,3% 🏆 Me: 95% · σ: 13,7% · Mo: 97% 583 2 215 86,8% Me: 92% · σ: 13,1% · Mo: 93% 812 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 237 80,1% 🏆 Me: 85% · σ: 18,5% · Mo: 97% 498 3 177 75,1% Me: 80% · σ: 18,9% · Mo: 82% 869 4
język angielski ustny (M) 284 79,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1602 5 215 84,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1070 3
język polski poziom podstawowy (M) 288 69,0% Me: 70% · σ: 14,7% · Mo: 75% 499 4 217 70,8% 🏆 Me: 72% · σ: 14,2% · Mo: 75% 364 2
język polski poziom rozszerzony (M) 129 50,8% 🏆 Me: 51% · σ: 24,6% · Mo: 49% 651 3 59 49,1% Me: 46% · σ: 28,1% · Mo: 26% 724 4
język polski ustny (M) 288 69,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1717 6 217 70,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1596 5
matematyka poziom podstawowy (M) 288 66,3% Me: 66% · σ: 19,8% · Mo: 60% 927 4 217 72,6% 🏆 Me: 74% · σ: 19,2% · Mo: 92% 572 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 63 51,9% 🏆 Me: 52% · σ: 25,4% · Mo: 84% 281 3 83 43,6% Me: 40% · σ: 25,3% · Mo: 18% 514 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W PILE ma wyższą zdawalność ogólną (99,1% vs 95,8%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W PILE wypada lepiej w 6, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W PILE w 8.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W PILE II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W PILE Różnica
fizyka 46,4% 55,8% 9,4 pkt proc.
matematyka 51,9% 43,6% 8,3 pkt proc.
historia 41,5% 49,0% 7,6 pkt proc.
matematyka 66,3% 72,6% 6,3 pkt proc.
biologia 48,8% 54,0% 5,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 3,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 9,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 8 osób w szkole A i 31 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.